Sportnik.se    Stocksunds IF Fotboll    Stocksunds IF Fotboll F94   
  Visitors: 82 847
Vi vann St:Erikscupen 2007!!! Vi söker målvakter . Kontakta Marita 070-598 36 00, marita04@telia.com

Säsongen 2008 slut efter stor dramatik i semifinalen

2008-10-12 11:49 By Björn Nyström

Tyresö FF - Stocksunds IF   1-1  (1-0)  6-5 efter straffsparksläggning

Första halvlek ganska jämn spelmässigt där vi inte får igång vårat spel ! Tyresö får en frispark ca 20-25 meter från mål som sitter högt bakom Emma i målet och 1-0 var ett faktum trots att vi totalt sätt under den första halvleken hade skapat lite mer lägen än Tyresö !

Matchen var tuff med mycket kamp !

Den andra halvleken tar vi över och pressar på oerhört hårt mot Tyresö´s mål som dock försvarar sig mycket bra ! Till slut och helt rättvist med 2 minuter kvar av ordinarie speltid så kommer kvitteringen fram till 1-1. Frida slår hörnan som vi hade flyttat upp precis ALLT på och till och med då trodde man att bollen aldrig skulle gå våran väg denna dag då Hedi nickar bollen i insidan utav stolpen men som tur är så trycker Karin in returen. Vild glädje och Tyresö spelade nervöst den återstående matchtiden. När slutsignalen går så visar tjejerna glädje som att dom hade vunnit matchen men nu väntade 2x5 min förlängning !

Denna förlängning blir tyvärr mållös trots att vi förde spelet och försökte men än en gång så försvarade sig Tyresö mycket bra !

Straffsparkstävling väntade där Tyresö satte ALLA sina 5 straffar medans vi tyvärr satte 4 ! Tyresö vidare till final där dom möter Hammarby IF DFF som hade problem mot Åkersberga i semifinalen (speciellt under den 1:a halvleken) och som i mina ögon inte har imponerat under slutspelet lika mycket som dom har gjort under seriespelet.

Mycket som står på spel under slutspel och det gäller att hålla nerverna i styr. Ett par utav våra spelare blev idag tagna av stundens allvar och presterade under sin normala kapacitet vilket gör att våran totala lagmaskin inte hade det där lilla extra att sätta in när det som bäst behövdes !

Många tårar och tomma blickar i omklädningsrummet efter matchen och visst är det tungt att åka ut på straffar i en semifinal när vi förde spelet som vi gjorde i den andra halvleken men vi har totalt sätt gjort en BRA säsong och nu väntar ett efterlängtat uppehåll för att sedan köra igång inomhussäsongen samt sätta kurs mot nästa säsong 2009 !

 

Tack för ett roligt och bra 2008 med följande meriter:

* Silver i SM Karlstad efter finalförlust mot Boo FF (2-1)

* Guld i Piteå Summer Games efter vinst mot Notviken med 1-0 i finalen

-------------------------------------------------------------------------------------- 

* 2:a i F-14 Elit efter Hammarby IF DFF

* Utslagna i semifinalen mot Tyresö FF efter straffar

* 1:a i F-14 3B (Klara för F-15 2A nästa år)

* 1:a i F-15 3A (Klara för F-16 2A nästa år)

 

Björn

Comments

Be the first to make a comment!

More news

Ads:

Copyright © S-Port and others 2008. All rights reserved • Contact us • This site stores cookies on your computer. Read more