I fredags spelades det match mot Vallentuna, vi hade spelet men fick en straff emot oss (enligt utsago ej rättvist) men det är ju domarn som dömmer. Då vi har lite skador och förkylningar så hade vi lite ont om spelare. I första halvlek gick Johannas nyckelben av och kördes till KS, i slutet av andra halvlek så krockade Ida H och fick en rejäl smäll på knät. Slutresultatet blev 1-0 till Vallentuna.
*I söndags spelades det Div4 match mot Djurgården, den förlorade vi med 0-4.
* I går måndag spelades det sanktan match mot Bollstanäs hemma.
Vi lånade in några tjejer från F-96 som gjorde ett jätte bra jobb på plan och det enda målet i matchen. Det kan inte vara lätt att bara komma in o spela boll med ett gäng tjejer man inte har spelat med. Men de skötte sig jätte bra och hade mycekt spring i benen. Bollstanäs var nära några gånger och man såg att tjejerna var trötta i slutet. Karin C fick ganska mycket att göra i målburen, och gjorde ett jätte bra jobb som vanligt. Nu hoppas vi att tjejerna blir friska och hela.
Ganska skönt med en vinst
Två matcher har spelats i helgen, en sanktan match mot Kallhäll och en Div 4 match mot Skå. Med sjukdomar och annan frånvaro så hade vi 14 spelare att tillgå, varav 6 av dem skulle spela Div 4 match som började direkt efter, hemma på Vallen!! Det blev lite pusslande och i andra halvlek spelade vi bara med 8-9 utespelare de sista 20 minuterna. Jag tror att när slutsignalen gick så hade inget av lagen full bemanning på plan. Vi vann med 8-0 den matchen och Div 4 laget vann mot Skå med 1-0.
Denna Soliga helg spelades det två Sanktan matcher, en mot Kallhäll och en mot Stocksund. Båda slutade med vinster, Jag tror ni vann med 7-1 mot Kallhäll & 10-2 mot Stocksund. Söndagens match var jätte rolig att titta på inte bara för att ni vann utan för att ni spelade så himla bra. Sedan fick både ni och vi ett lite skratt när några av våra föräldrar försökte hjälpa till med att hämta bollen åt er, men av någon anledning inte lyckades få över den till er på första försöket. Det är tur att vi också kan roa er :) Nu är det bara några matcher kvar innan sommar uppehållet, fortsätt som ni spelade i helgen så blir det jätte bra. Några av tjejerna har spelat ett antal Div4 matcher med lyckat resultat, ni gör jätte bra ifrån er i dessa matcher. Så kör för full nu de sista matcherna, sedan väntar sommar cuperna i Hudik och Umeå. Det blir kul för er att åka på lite nya ställen. Lycka till hälsnignar // Nonne
Steph (not logged in)
• 30 May 2010 - 16:37
Härlig kämparinsats igår tjejer :D vi ligger bra till i serien nu (målskillnaden är väl inte så bra kanske hehe..) men nu fortsätter vi såhär ;)
Alexandra Berg (not logged in)
• 19 May 2010 - 13:44
För er tjejer som ska spela div 4 matchen ikväll ett STORT lycka till! Ni har gjort otroligt bra ifrån er hittills och det är riktigt kul att se, fortsätt så! Håller tummarna för er!
Då är det dags för Sanktan premiär i helgen.
Vi på sidan av plan hoppas ju på en spännande, rolig, underhållande och bra fotbolls säsong.
Se till att ha kul på plan tjejer, och spela den fotboll som vi alla vet att ni kan.