Guld i Stuvsta Indoor Cup 2012, Guld i 7toEleven cup 2011; Guld i Sanktan P12-18S; Guld i ÅBK-Cupen 2011; Semifinal i DaleCarlia Cup 2011, Silver i Saffets Cup 2011, Silver i TäbyBlixten P98 Svår 2011; Brons i Kicks Cup 2011; Brons i Stuvsta Indoor 2011, Silver i B-final Stuvsta Indoor Cup 2012, Brons i B-slutspel Stuvsta Indoor Cup 2012, Brons i Edessa Cup 2011, Semifinal i Vasacupen 2011

"Kurre Hamrin" gör mål för Stuvsta i jämn match mot Rönninge

2012-05-12 19:13 By Mikael Ronström


Vi mötte Rönninge/Salem i Div 5 denna lördag i en rolig match.

Matchen började tungt för oss då Rönninge/Salem kunde göra 1-0 redan i ett av de första anfallen. Vårt lag visade dock stort hjärta och lät sig inte nedslås av denna tuffa inledning. Några minuter senare gjorde Gustav Köhler alias "Kurre Hamrin" ett riktigt snyggt mål. Han dribblade runt på vänsterkanten, han hamnade nere vid sidlinjen med minst två motståndare mellan honom och målet. Han kopierade då Kurre Hamrins berömda mål mot Västtyskland i VM-semifinalen 1958 där Kurre Hamrin dribblade förbi två motspelare där han rundade motspelarna mellan sidlinjen och spelarna. Sedan rakade han in bollen från en mycket liten vinkel. Kul att se sådana snygga mål.

Sedan gjorde Rönninge/Salem 2-1 på straff och i andra halvlek fick de in en boll mot mitten där de kunde skjuta in 3-1. Vårt lag fortsatte dock hela matchen att spela vidare på ett bra sätt. Vi var mycket nöjda som tränarna. Personligen tycker jag att det var en av våra bästa matcher som jag coachat.

I detta läge höjde vi vårt spel och fortsatte skapa chanser. Vi fick en frispark som Boran slog hårt in mot första stolpen och via styrning av Gustav K. så var det reducerat till 3-2. Sedan slog Linus eller Adam en fin djupledspassning till Jonathan Hällsås som rullade in 3-3. Detta resultat stod sig matchen ut.

Vi tränare var mycket nöjda ur flera aspekter. Vi var framför allt mycket nöjda med den fina inställningen att alla kämpade för laget från start till mål. Vi var också mycket nöjda med att vi hittade bra positioner för våra spelare som de fungerade mycket väl i.

Felix gjorde som vanligt en bra match, han var speciellt duktig på att suga in de skott som sköts på ett säkert sätt. Han var också mycket alert när Rönninge/Salem slog sin frispark tidigt utan att mäta ut avståndet. Vi hittade ett mycket bra mittbackspar i Linus och Jonathan Sjöholm. Tillsammans avvärjde de det mesta av vad motståndarna kunde komma med. Börderna Forsell, Gustav och Erik skötte ytterbackspositionerna på ett mycket bra sätt. Speciellt imponerande hur Erik som är 01:a kunde stå upp mot spelare som var så mycket större. Han kunde inte stå emot i snabbhet och styrka, men det kompenserade han med ett snabbt tänkande och bra teknik och genom att vara på rätt plats.

På mittfältet gjorde Roy som vanligt en gedigen match och gick in tufft i närkamperna och vann många bollar för oss. Jonathan Hällsås började på mittfältet men firade sina största triumfer som yttermittfältare där han fick chansen att göra mål. Adam visade sig på styva linan som offensiv mittfältare där han ofta slog fina djupledspassningar och stod bra placerad. Oscar hjälpte till som ytter och mittfältare och var ytterligt nära att styra in ett skott som Boran slog precis vid stolpen, han var pigg på returerna. Filip Östlund gjorde också en bra match som yttermittfältare och Jonathan Näsman likaså. Boran spelade bra på mittfältet och gjorde några fina frisparkar varav en resulterade i mål efter styrning. Slutligen hade vi Gustav K. som hela tiden oroade motståndarna på topp och hade ytterligare några farliga chanser.

Passningsspelet fungerade bra och vi tränare märker också att spelarna har hittat spelet på 11-manna nu. Ett anfall var riktigt snyggt, det började med Erik som ytterback som slog bollen till vår ytter som passade vidare till Gustav K. som prövade lite dribblingar, passade vidare till Adam i centrum framför straffområdet och han spelade vidare till Filip Östlund som slog inlägget mot mål. 5 snabba passningar och några dribblingar och sedan var det en målchans. Sådant spel gillar vi tränare att se då vi har lagt ner mycket energi på att träna på detta.

Vi tackar våra motståndare Rönninge/Salem och domaren för en rolig match.

Ad:

More news


Copyright © Sportnik AB and others 2011. All rights reserved • This site stores cookies on your computer. Read more