Guld i Stuvsta Indoor Cup 2012, Guld i 7toEleven cup 2011; Guld i Sanktan P12-18S; Guld i ÅBK-Cupen 2011; Semifinal i DaleCarlia Cup 2011, Silver i Saffets Cup 2011, Silver i TäbyBlixten P98 Svår 2011; Brons i Kicks Cup 2011; Brons i Stuvsta Indoor 2011, Silver i B-final Stuvsta Indoor Cup 2012, Brons i B-slutspel Stuvsta Indoor Cup 2012, Brons i Edessa Cup 2011, Semifinal i Vasacupen 2011

Tisdag 31 maj 2011:

Vi inledde med strukturerat 7-mannaspel där Pontus gav instruktioner om hur laget skulle spela, vi prövade både offensivt och defensivt upplägg.

Efter detta körde vi två matcher med allsvenskan, nya ställningen är uppdaterad nedan.

Vi såg på matcherna i helgen att vi behöver utveckla man-mot-man-spelet och skotten. Så vi körde övningar där vi fokuserade på man-mot-man och skottövningar. Det var kul att se hårda skott och ibland även träffsäkra skott flyga runt öronen när man satt bakom målet. Vi delade ut ett frivilligt extra träningsprogram för dem som vill utvecklas lite extra.

Ny ställning allsvenskan:

Youssef: 11 segrar

Roy, Jonathan S: 9 segrar

Filip K, Jeffrey, Gustaf C, Victor: 8 segrar

Matti, Uche: 7 segrar

Adam, Kevin, Filip Ö: 6 segrar

Axel: 5 segrar

Oscar: 4 segrar

Gustav F, Gustav K: 2 segrar

Jonathan N, Henrik, Anton: 1 seger

Så just nu är Youssef, Roy och Jonathan S på glassplats.

Tisdag 24 maj 2011:

Vi fortsatte vår träning med Allsvenskan denna dag. Vi var endast 16 spelare på träningen så det betydde att vi spelade endast på 2 planer med Allsvenskan och Superettan. Det var många jämna matcher där det röda laget lyckades vinna 4 gånger, det gula laget 3 gånger, det oranga laget 3 gånger och det blåa laget 1 gång. Efter allsvenskan så körde vi ett tag med passning i fyrkanten med en eller två killar i mitten. Som avslutning körde vi ett tufft fyspass i 20 minuter. Vi avslutade efter detta hårda pass med att se vem som fortfarande orkade köra för fullt i att springa. Filip K var den som hade mest krafter kvar och lyckades vinna denna tävling 2 gånger efter varandra.

Träningen börjar se bra ut på många håll. Det börjar bli betydligt tuffare närkamper även på träningen och det visade sig också i de goda resultaten på senaste helgens matcher där vi lyckades vinna båda matcherna.

Här är den nuvarande ställningen i Allsvenskan, de 3 främsta får en glass. Vi kör två tisdagar till med Allsvenskan.

Roy, Youssef: 9 segrar

 Filip K, Jeffrey, Gustaf C, Victor: 8 segrar

Jonathan S, Matti, Uche: 7 segrar

Adam, Kevin, Filip Ö: 6 segrar

Sebastian: 5 segrar

Axel, Linus H, Oscar: 3 segrar

Gustav K, Jonathan N: 1 seger

Tisdag 17 maj 2011:

Vi började med uppvärmning. Efter det körde vi Allsvenskan. Detta innebar att vi körde matcher på 3 planer parallellt. I mitten körde vi Allsvenskan där vi körde med riktiga mål och målvakter. Gustav K och Felix var målvakter större delen av tiden. På vänstra planen körde vi Superettan och på högra planen Division 1. När man vann i Allsvenskan stannade man kvar, förloraren gick ner i Superettan. Vinnaren i Superettan gick upp i Allsvenskan och förloraren gick ner i Division 1. Vinnaren i Division 1 gick upp i Superettan och förloraren stannade kvar i Division 1. Om matchen blev oavgjord så valde tränaren ut vilket lag som skulle upp och vilket som skulle ner. Vi började räkna segrar i detta för att ha en liten tävling fram till sommaren, de tre bästa får en glass den sista matchhelgen. Tyvärr hade ingen med sig papper och penna så det kan ha blivit fel i räknandet av segrar eftersom det var 27 matcher att hålla reda på. Vi körde 9 omgångar med 7 minuter per match. Denna övning blev också en bra fysövning. Så vi avslutade med en anfallsövning där vi ställde upp 3 backar och en målvakt och 2 yttrar och sedan kom 2 mittfältare. Vi hade fokus på att använda kanterna så mycket som möjligt. På slutet av träningen började det

Resultat efter 9 omgångar (endast segrar räknas, så oavgjorda matcher ger inget lag poäng):

Youssef, Roy, Filip Ö: 6 segrar

Gustaf C, Filip K, Jeffrey: 5 segrar

Victor, Jonathan S, Matti: 4 segrar

Uche, Oscar: 3 segrar

Adam, Kevin, Linus,Anton, Axel, Gustav F:2 segrar

Gustav K och Felix var målvakter och Jonathan N var joker, Sebastian P-D skadade sig.

Tisdag 10 maj 2011:

Denna varma majdag var vi på Visättra och tränade. V i inledde med tvåmålsspel med 7 man i tre lag. Efter detta körde vi passningsövningen med en eller två killar i mitten med passningar i fyrkant. Efter detta delade vi upp i en grupp som hade skottövningar och en som hade anfallsövning. Vi planerade att avsluta med allsvenskan, dock var fokus i gruppen på bottennivå så vi avslutade med fysträning istället.

Tisdag 3 maj 2011:

Vi tränade på Visättra och fick en hel del möjlighet att spela 7-manna och öva på spelsituationer. Vi delade upp spelarna i  tre lag som mötte varandra i ett antal 6-minutersmatcher. Vi börjar bli duktigare på att göra mål och vi såg även en del spelare som börjar bli lite mer "på" och kämpa hårt. Generellt är det väldigt kul att se hur spelarna utvecklats under de senaste 6 månadern.

Vi körde också en utmaningsövning, en passningsövning och ett fyspass. P99U ville ha lite sparring för att kunna träna på uppspel så vi ställde upp med ett 7-mannalag under fyspasset för att hjälpa dem med detta. Vi stod upp bra även om det fortfarande finns en del respekt för P99U.

Tisdag 26 april 2011:

Vi tränade på Visättra och började med en spelövning för att få lite mer djupspel där planen var 30x10m och man spelade 3 mot 3 med fokus på att utnyttja djupet i planen. Det var lite svårt men ibland såg man riktiga skolboksanfall med uppspel från back till mittfältare med tillbakaspel följt av löpning av mittfältare och passning till mittfältare följt av snabbt väggspel med forward och enkel rullning i mål.

Vi fortsatte på temat anfallsträning genom att köra en anfallsövning med 1 målvakt, 2 backar, 2 forwards och 1 mittfältare. Mittfältaren slog en boll på en av forwardsen följt av tillbakaspel och löpning från båda forwarden ut mot kanterna men passningen slogs alltid till den forwarden som fått första passningen. Därefter inlägg följt av avslut. Det blev lite bättre efterhand men det finns mycket att arbeta på att förbättra i dessa anfallssituationer.

Nästa övning var en skottövning i fart med löpning innan skott. I början var skotten rätt tama, men efterhand började det bli betydligt mer fart i bollarna. Vi fokuserade mer på kraft i dessa skott än på pricksäkerhet.

Vi avslutade träningen med ett tufft fyspass i 20 minuter med löpning och styrka. 

Onsdag 6 april 2011:

Vi tränade för första gången denna vår på Snättringe IP en extraträning med fokus på individuella utveckling. Glädjande nog var vi hela nio stycken där och tränade så vi kunde även köra lite matchträning på slutet.

Vi började med en liten genomgång av vad målsättningen med denna träning är. Det är ett antal saker:

1) Utveckla bollkontroll genom diverse slalomövningar på grus

2) Utveckla snabbhet med och utan boll genom snabbhetsträning med och utan boll, slalom och rakt fram

3) Utveckla bättre skotteknik på liggande bol, rullande boll, volley osv.

4) Utveckla mottag på bröst, mottag i fart och nickande

5) Avslutsträning på diverse sätt

Passningsövningar är inte målet med denna träning, de fokuserar vi mycket på andra träningar. Matchträning blir det när tillräckligt många är närvarande, annars gör vi någon annan rolig  övning på slutet.

Denna dag valde vi att börja med en slalomövning med små svängar och en slalomövning med fart och stora svängar. Vi körde sedan en snabbhetsträning med boll och med tidtagning, alla fick köra tre lopp var för att få chansen att arbeta på att förbättra sin tid. Sedan också ett lopp utan boll. Sedan gick vi över till skottövningar, först på liggande boll och sedan på rullande boll och sist prickskytte på liggande boll med poängberäkning. Vi avslutade övningarna med att köra en kort nertagning på bröstet med efterföljande volleyskott med högern eller vänstern.

Slutligen ställde vi upp för att spela tvåmål och försökte arbeta på att utnyttja kanterna mera. Vi såg ett embryo till lite passningsspel på båda sidorna. Vi såg några fina inlägg från ena laget och mnst ett anfall från andra laget med 5-6 snabba passningar innan målchansen kom.

Vi hade tur med vädret som var underbart, vi hade också tur att en del av planen var i jättefint skick, andra delar av planen låg under 5 cm vatten.

Vi kör nästa onsdagspass den 27 april, då nästa vecka är tränaren bortrest på onsdagen och under påsklovsveckan är det två träningsmatcher på onsdagen.

 Tisdag 5 april 2011:

Vår första träning på Visättra IP bjöd på lite vårliknande väder. Vi inledde med en passningsövning två och två där vi drev bollen framåt med studs mot den andra spelaren för att sedan vända och göra tvärtom. Efter detta körde vi en ny spelövning, vi delade upp i tre lag, ett lag körde passningsträning och två lag spelade. Spelövningen var mot ett mål, för att få göra mål så var man tvungen att passa en spelare i laget som stod i andra änden av planen, när han fick bollen så var det ok att anfalla. Om andra laget vann bollen så behövde de passa sin spelare på andra sidan planen för att få göra mål. Den som slär passningen till den andra spelaren byter plats och ställer sig och väntar på att få sin passning. Vi körde denna övning på full planbredd för att vänja spelarna vid att använda hela planen och inte bara spela i mitten av planen. Vi har fortfarande mycket kvar att arbeta på detta område, dock fick vi en del passningsspel att fungera.

Nästa övning var fotbollstennis med tre lag, ett lag var "nätet" plus att en spelare jagade i det lag som hade bollen, laget får poäng genom att passa till alla spelare inom laget följt av en passning till laget på andra sidan "nätet". En kul övning med bra träning för passningsspelet. Efter detta hade vi en delad övning med skottövning för ena gruppen och slalomövning med boll.

Som avslutning spelade vi full sjumanna med 8 man per lag i tre lag eftersom vi spelade med utvecklingslaget också. Som vanligt gick det bäst för laget som sprang mest och rörde sig snabbast framåt och bakåt. Laget som gjorde det skiftade, så vi fick se lite olika segrare i de korta matcherna. Laget som vilade fick köra en liten fysövning. Vi såg en del snygga väggspel, en del snygga mål. Dock har vi en hel del att arbeta på i försvarsarbetet ännu och att arbeta hem.

Fredag 25 mars 2011:

Spelare deltagande: Roy Khazzaha, Uche Odinks, Matti, Jonathan Sjöholm, Jonathan Näsman, Victor Undelius

Ledare deltagande: Mikael Ronström, Iain McPherson

Vi tränade i Balingsnässkolan för sista gången denna vinter. Det har varit nyttiga träningar och det har varit kul att se spelarna gå framåt inom många områden.

Denna dag inledde vi med en passningsövning, vi fortsatte med en inkastsövning. Vi körde också skottövning och utmaningsövning. Vi avslutade med tvåmålsspel.

Det var en rolig avslutning sista kvarten då vi helt plötsligt fick se dribblingar och passningsspel som knappt verkade möjligt för några månader sedan. Det vita laget stod för ett riktigt skönspel, det gula laget kämpade och visade dock att hårdhet i närkamper och att inte ge upp är minst lika viktigt som skönspel då de till slut gick ifrån i slutet. Så det var en perfekt avslutning på vinterns träning i Balingsnässkolan att få se två lag som båda presterade över sin normala förmåga och där tränaren fick stanna upp spelet för att ge beröm istället för att ge instruktioner.

Fredag 18 mars 2011:

Vi tränade i Balingsnässkolan. Vi inledde som vanligt med lite olika passningsövningar. Vi körde 3 olika varianter. Den första var passning i kvadrat med en person i mitten som jagade. Sedan körde vi en variant där 3 spelare passade i ett speciellt mönster. Först slogs passningen till en av de andra personerna, omedelbart efter att ha slagit passningen var det sedan dags att förflytta sig mellan de två spelarna, sedan spelade den andra spelaren till den tredje spelaren och den andre spelaren genomförde samma förflyttning. På detta sätt så förflyttades triangeln hela tiden och eftersom det var tre trianglar som rörde sig måste man också hålla lite koll på andra trianglar. Den tredje övningen var matchsituation men utan mål. Poäng fick man istället då man lyckades passa 10 gånger inom laget. De speciella instruktioner som lades till denna dag var att ställa upp i en 2-1-2 uppställning och använda denna för att underlätta kommunikationen vid press och vid eget passningsspel. Framför allt pressen på det bollhållande laget gick väldigt bra. Passningsspelet gick bra framför allt då passningar var snabba och passningsmottagare hela tiden arbetade på att undvika sina försvarare.

Sedan körde vi en skottövning med 50 poäng för kryss, 10 poäng för ribba och 5 poäng för stolpe. En hel del spelare hade framgång i att träffa krysset med hög precision. Vi prövade även lita udda skott, vi undervisade om hur man skjuter långa skott genom att få 30 graders vinkel (kan tränas genom att lägga bollen 2 * målets höjd från mållinjen, så här alltså med 2 meter höga mål, 4 meter ut. Sedan försöka träffa ribban med ett hårt skott. Vi prövade också konstskott där man sätter stödjefoten på fel sida bollen.

Sedan spelade vi match, det gick bra, det var lite dålig disciplin i försvaret i ena laget i början, men efter en påminnelse om box-försvar så sköttes försvaret mycket bättre.

Det var många goda insatser denna kväll, några att lyfta fram följer här. Roy visade att han  går framåt på ett mycket bra sätt, han hade en sekvens där han gjorde 3 starka insatser både i anfall och försvar inom 15 sekunder, han deltog också i kvällens snyggaste mål där bollen gick som på ett snöre mellan fyra spelare innan den gick in i mål. Henrik visade en stor energi och var mycket nyttig både bakåt och framåt. Jonathans måltjuveri framför målvakten gick så snabbt att jag knappt hann uppfatta det, vad månde bliva med denna snabbhet i framtiden. Stefan gjorde många starka insatser, speciellt minns jag en sekvens framför mål där han gör 5 dribblingar eller skott framför mål innan till slut lyckas förpassa bollen i mål, han ställde hela tiden till bekymmer för försvaret. Matti visade upp många effektiva dribblingar. Youssef var aktiv både framåt och bakåt. Felix gjorde en hel del snygga räddnngar och var också på god väg att göra ett mål då han hängde med upp på ett anfall. Uche var med framåt ofta och såg till att bollen förpassades i mål. Filip kom tillbaka efter sin förkylning och visade att han är att räkna med trots att han fått vila från träning en tid, han gjorde många snabba dribblingar framför mål och var en ständig fara för motståndarnas målvakt och fick också in bollen någon gång.

Avslutningsvis så körde vi idioten två gånger. Det är dags att börja tänka på konditionen också nu när den hårda matchsäsongen i vårens S:t Erikscupsmatcher börjar närma sig.

Onsdag 16 mars 2011:

P99U tränade fys tillsammans med P97U i en halvtimme, sedan körde de diverse utmaningsövningar.

P99 körde hårt på att hantera boll i full fart. Vi började med att springa med bollen rakt fram i full fart ett antal gånger ca. 27 m. Efter detta la vi på en slalombana med 3 koner som gjorde att det blev 2 svängar på dessa 27m återigen för att öva att hålla boll i hög fart men även med ändring av riktning. Vi avslutade sedan med två ruscher rakt fram på tid för att ha något att jämföra med till nästa gång. Tiderna varierade mellan 5.4 och 7.7 sekunder. Att kunna driva boll i hög fart framåt är ofta ett bra sätt att stressa motståndarnas försvar och tvinga dem till snabba beslut som öppnar lägen för passningar till fria spelare och kan även vara en viktig bit i att göra mål på frilägen.

Vi körde sedan en övning på vad vi kan göra med inkast, med inkast till spelare nära som spelar snabbt tillbaka och sedan springer spelaren som gjorde inkastet iväg med bollen.

Vi avslutade med tvåmålsspel med kort plan för att öva på avslut och ävenledes avslut med skott och vi fick en del fina skott som gick in och även en del övning på avslut och försvar mot avslut och hög press för att undvika avslut på skott.

Vi hade också besök av Max Hill som tränade med oss denna kväll och hade roligt och lyckades avsluta med ett mål.

Tisdag 15 mars 2011:

Vi samlades på Stuvsta IP, då det var en hel del P99U-spelare på Cabaré i sin skola så lånade P99 ut 2 spelare till P99U-träningen.

Vi körde först landslagsövningen som är en passningsövning med en långpassning. Efter detta körde vi åttan där man skulle runda med utsidan av foten i båda svängarna och därigenom fick man pröva att föra boll med båda fötterna. Sedan körde vi match med 2 småmål på vardera sida och fokus på passningsspel.

Lördag 12 mars 2011:

Vi samlades en tapper skara i Kvarnbergsskolan. Eftersom vi var få, så fokuserade vi mycket av träningen på individuella detaljer såsom snabb löpning med boll med avslut, först skott och sedan friläge. VI körde också mannen i mitten som passningsövning. Vi körde sedan match mot ett mål med vissa krav på att föra bollen tillbaka innan man fick göra mål. Vi avslutade med en straffövning.

Fredag 11 mars 2011:

Vi körde en träning i Balingsnässkolan där vi först fokuserade på passningsspel och press. Vi jobbade på att samarbeta i pressen så att flera stycken kunde samarbeta för att störa motståndarnas passningsvägar. Vi körde en skottövning där många hade framgång med att samla poäng genom att skjuta i krysset eller stolpe eller ribba. Vi körde också en sprintövning med utmaning, först till bollen vinner bollen och får genomföra ett anfall. Vi körde också matchövningar genom tvåmålsspel.

Tisdag 8 mars 2011:

Spelare deltagande P99: Gustav Köhler,Oscar Lagerqvist, Alexander Daviksnes, Victor Undelius, Gustaf Christiansson, Youssef Boufous, Roy Khazzaha, Matti, Adam Danielsson, Uche Odinks, Gustav Forsell, Jonathan Hällsås, Erik Lönnmo, Sebastian Pinilla-Denoso, Jonathan Sjöholm

Spelare deltagande P99U: Mikael Ronström, Jakob Rylander, Andreas Dahlberg, Rikard McPherson, Måns Engblom,  Marcus Widell

Ledare: Pontus Forsell, Mikael Ronström, Magnus Widell, Uffe Edgren

Denna dag njöt vi av en spelbar Stuvsta IP, isen hade smält och det gick till och med att använda grässkor. Vi startade träningen med uppvärmning. Efter uppvärmningen körde vi en passningsövning kallad Sverigeövningen. Den går ut att på att göra ett antal kortpassningar följt av en längpassning. Alla spelare har utvecklats och klarar nu denna övning betydligt bättre än tidigare i vinter.

För att öka spelarnas förmåga att ha kontroll på bollen på små ytor så körde vi sedan en slalomövning där man på lite olika sätt skulle springa med bollen genom en slalombana med koner på 1-2m's avstånd. Efter detta körde vi en enkel övning för träning av mottagning genom att man kastade upp bollen i luften och tog ner på foten, på halvvolley, på låret, på bröstet eller på huvudet.

Slutligen körde vi en spelövning där det blev mål genom att passa igenom målet till en motståndare.

P99U och Gustav körde en del spelövningar, styrka och en skottövning.

Efter träningen hängde Mikael och Uche kvar och övade skotträning på 11-mannamålen.

Måndag 7 mars 2011:

Spelare deltagande: Felix Almqvist, Mikael Ronström, Jakob Rylander, Roy Khazzaha, Matti, Oscar Lagerqvist, Youssef Boufous, Gustaf Christiansson, Rikard McPherson, Andreas Dahlberg, Uche Odinks, Jonathan Sjöholm, Erik Lönnmo, Adam Danielsson, Alexander Daviksnes, Victor Undelius, Gustav Forsell, Marcus Widell

Ledare: Mikael Ronström, Pontus Forsell, Iain McPherson, Magnus Widell

Vi samlades på Brantbrinks uppvärmda konstgräs för en och en halv timmes duvning. Efter helgens sista inomhuscup och med blidvädret och solskenet den senaste veckan så kändes det som en passande inledning på förberedelserna för sommarsäsongen.

Vi inledde med en passningsövning där 2-3 spelare jagade boll och 6-7 spelare skulle spela runt passningsspel med snabba passningar och hålla bollen borta från de jagande spelarna.

Sedan prövade vi en ny övning som Stuvstas P97-lag kört en hel del. Denna gick ut på att föra boll med insida eller utsida i en åtta. Sedan gick vi över till en match med 5 man på varje lag där det fanns 5 mål, ett i varje hörn och ett i mitten. Mål godkändes bara om målet gjordes och att en egen spelare tog emot bollen på andra sidan. Efter en inledande lite grötig inledning så fick vi se ca. 10 mål och spelarna började se möjligheterna i spelvändningar och samarbete. Sedan körde vi en tuff övning med man-mot-man spel i några minuter med samma 5 mål.

Vi avslutade träningen med en 7-manna match för att börja vänja spelarna vid 7-mannaspel. Det var dock lite väl mycket fokus framåt ibland, så det finns lite att arbeta på försvarsarbetet. Framåt gick det bra och det gjordes en del snygga mål och snygga räddningar.

Fredag 4 mars 2011:

Spelare deltagande: Felix Almqvist, Stefan Nikolic, Sebastian Pinilla-Denoso, Uche Odinks, Mikael Ronström, Gustaf Christiansson, Rikard McPherson, Roy Khazzaha, Youssef Boufous

Ledare: Mikael Ronström, Iain McPherson

Denna träning var fokuserad på lugn träning för morgondagens Åkersbergacup. Vi inledde som vanligt med uppvärmning med stretching och lite lätt styrketräning och koordinationsträning. Vi fortsatte med en passningsövning på samma sätt som förra veckan där vi spelade utan mål, poäng fick man genom att passa tio gånger inom laget. Denna gång blev båda lagen poänglösa. Efter detta gjorde vi en övning i anfall och försvar. Vi prövade 1 mot 2 och 2 mot 3. På detta sätt kunde vi träna på press och understöd bland försvararna och den tredje personen fokuserade på att bryta passningsmöjligheter till den andra anfallaren.

Vi avslutade med spel där vi fokuserade på det spelupplägg med fokus på ett starkt försvar som vi grundlade i förra veckans Edessa Cup. Vi hade stort fokus på att även anfallarna skulle se som sin huvuduppgift att försvara, att alltid hålla bollhållaren under press och att alltid försöka ge den pressande spelaren understöd. Detta lyckades ganska bra och vid något tillfälle så fick vi också se det fina passningsspelet som vi tränat en hel del på att få fram.

Fredag 25 februari 2011:

Spelare deltagande: Felix Almqvist, Mikael Ronström, Lukas Calminder, Matti, Uche Odinks, Stefan Nikolic, Victor Undelius, Jonathan Sjöholm, Youssef Boufous, Henrik Bergh, Roy Khazzaza

Ledare: Mikael Ronström

Denna träning fokuserades mycket på förberedelser för cupen på lördagen. Vi inledde med en passningsövning där vi spelade på hela planen utan mål. Poäng fick man genom att göra 10 passningar i rad inom laget utan att tappa bollen till motståndarna. Det blev 4 poäng utdelade. Vi spelade mycket match, hela tiden med fokus på speciella taktiska dispositioner. Först fick ett av lagen köra box-försvar med fokus på kontringar. Det slutade med att de vann med 3-0 trots det andra lagets spelövertag. Den andra matchen bytte vi och då var box-försvaret helt vattentätt och det slutade 1-0 i motsatt riktning. Denna demonstration gjorde det klart för spelarna att ett starkt försvar är viktigt i inomhusfotboll.

Vi spelade sedan med box-försvar för båda lagen och med snabba stopp med speciella instruktioner.

Det var kul att se spelarna göra sådana framsteg som de gjort under de senaste månaderna.

Några speciella saker att nämnas var att Jonathan Sjöholm gjorde sin bästa träning under denna vinter och visade bra läsning i försvarsspelet och genom ett distinkt och snabbt avslut som renderade ett mål. Mikael visade lite konster genom att göra två bicycletas i krysset inom loppet av två minuter (han har aldrig lyckats med detta tidigare) som avgjorde den sista matchen på träningen. Felix gjorde några riktiga kanonräddningar på hårda skott. Även alla de andra spelarna visade klart att de gör stora framsteg i snabb takt.

Fredag 11 februari 2011:

Spelare deltagande: Felix Almqvist, Stefan Nikolic, Uche Odinks, Matti, Simon Byman, David Byman, Victor Undelius, Jakob Rylander, Lukas Calminder, Jonathan Sjöholm, Rikard McPherson (fick utgå)

Ledare: Mikael Ronström, Iain McPherson

Vi samlades denna snöiga dag i Balingsnäs, även Jakobs pappa Markus hjälpte till med träningen. Vi började med uppvärmning med jogg med boll följt av lite stretchövningar. Sedan delade vi upp gruppen i tre grupper med 3 i varje (röd, gul och blå). Sedan hade vi passningsövning där en grupp jagade och övriga 2 grupper skulle spela runt med 1 eller 2 touch. Efter detta gick vi över till skotträning där vi fokuserade på att försöka träffa krysset som gav 50 poäng, stolpe 5 poäng, ribba 10 poäng och kryssribba 15 poäng. Vi prövade också en del mental fokusering innan skottet genom att tänka skottet i tankarna innan man sköt.

Sedan gick vi över till en tuff närkampsövning med snabbhet och utmaning. Denna övning startar man med ryggen mot bollen, vid tränarens klapp så springer spelarna med full fart mot bollen, den som först rör bollen får sedan göra ett anfall med den andra spelaren som back. Det är viktigt att i denna övning våga gå in i närkampen om bollen då ofta båda spelarna kommer samtidigt. Slutligen delade vi upp lagen i ett gult och ett blått lag som ni ser på bilden och spelade tvåmål. I första pausen körde vi en nickövning två och två och i den andra pausen delade vi upp två och två där den ena kastade bollen på bröstet för nedtagning och passning på volley (sedan också med avslut på volley i mål). Vi avslutade träningen som vanligt med en strafftävling.

Det roligaste med träningen var att se glädjen i alla spelarna där de ofta inte ville sluta med en övning utan frågade om de fick fortsätta ett tag till.

Träningen bjöd på blandad kompott av väldigt fina insatser med en del ofokuserade tidpunkter. Här är en del höjdpunkter från träningspasset.

I passningsövning så var det en del perioder där det jagande laget inte fick tag på bollen under 30-40 sekunder. Dessa perioder kom alltid när de passande lagdelarna var väldigt snabba med att leverera bollen vidare. När någon fick gott om utrymme och saktade ner tempot så samlades snabbt det jagande laget runt om och tog bollen inom några sekunder. Dessa perioder om 30-40 sekunder gav en inblick hur duktiga spelarna kan vara. Skottövningar börjar ge en del utdelning då många lyckades bra med sina straffar. Stefan skapade ett svårslaget rekord genom att slå 3 straffar i rad upp i krysset. Utmaningsövningen gav många roliga dueller men de som speciellt fastnade på min näthinna var Jakob och Stefans dueller där båda försökte få in en tackling för att komma åt bollen och vann bollen om varandra.

Matchernas resultat var en tydlig indikation på vem som vinner fotbollsmatcher. Den som vill mest vinner oftast, en vilja att vinna uppväger mycket annat. I matcherna märktes detta tydligt då vissa matcher så ville blåa laget mera och gula laget var lite stillastående och då vann blå laget med 3-0. Sedan i en annan match så kämpade gula laget stenhårt över hela planen och ledde med 2-1 när 1 minut återstod av sista matchen. Då höjde blåa laget intensiteten ytterligare för att få in kvitteringen. Ofta brukar laget som ligger under i denna situation lyckas då de har större motivation. Så inte här, det gula laget visade upp en fantastisk kämpavilja i denna stund och båda lagen spelade riktigt bra och till slut fick gula laget in 3-1.

Andra roliga saker att se var dribblingsupptåg, Jakob kom fram på vänsterkanten och lyckades dribbla förbi 3 spelare, Uches dribblingsupptåg i utmaningsövningen var roliga att se, Stefan gjorde som vanligt många fina dribblingar. Jonathan fick också chansen i en situation där han fick chansen att få upp farten med bollen och kunde utmana backarna med fart, han gjorde två snabba finter förbi två spelare och helt plötsligt var han ensam med målvakten. Matti gjorde också ett antal dribblingsräder och en hel del fina finter som jag inte sett honom göra tidigare. Felix visade vägen i det gula laget genom sin vilja att kämpa och vann många närkamper som utespelare. Som målvakt på straffarna visade han tydligt att inga mål släpps in utefter golvet med ett antal blixtrande fotparader. Lukas var full fart som alltid och började hitta skotten också där han fick in två snygga skott i krysset. Simon visade upp sina talanger som högerytter där gula laget hade svårt att få stopp på honom. Han visade på ett av de bästa sätten att göra mål med att två gånger slå in bollen från högerkanten till Jakob framför mål som enkelt kunde trycka in bollen. David visade upp en stark kämpavilja och visade också att han kan få till riktiga kanonskott. Victors snygga rensning med ett perfekt volleyskott och hans snygga straffmål är saker man kommer ihåg. De avslutande strafftävlingarna vanns av Stefan och Jakob.

Fredagsträning i Balingsnäs 

 

 Onsdag 9 februari 2011:

Spelare deltagande: Andreas Dahlgren, Lukas Calminder, Felix Almqvist, Sebastian Pinilla Denoso, Jonathan Näsman, Oscar Lagerqvist, Roy Khazzaza,Filip Karlqvist, Alexander Daviksnes

Ledare: Uffe Edgren, Magnus Widell, Mikael Ronström

Då gruppen från de gröna var så liten så körde vi gemensam träning med två övningar. Den första var en passning, direktpassning följt av utmaning mot två småmål. Den andra delade vi upp gruppen i 3 grupper (blå, röd och gul). En grupp jagade och två försökte passa runt. Då temperaturen krypit ner en bit så var det lite småisigt här och där och det var tydligt att grässkor inte fungerade så bra.

Lördag 5 februari 2011:

Spelare deltagande: Mikael Ronström, Felix Almqvist, Gustav Köhler, Uche, David Byman, Simon Byman, Sebastian Pinilla Denoso, Stefan Nikolic, Jonathan Sjöholm, Roy Khazzaza

Ledare; Mikael Ronström, Iain McPherson

Vi samlades denna kväll i Kvarnbergsskolan för ganska mycket tvåmålsspel. Vi värmde dock först upp ordentligt med jogg följt av stretching. Därefter lite stegrande ruscher följt av 5 rsucher med sittande eller liggande start. Vi avslutade med två straffsparkstävlingar där Felix kunde ta majoriteten av skotten. Sebastian lyckades ta sig till finalomgången båda gångerna där Stefan vann första och Mikael vann efter flera extra finalomgångar mot Ouche.

Vi delade upp i två lag med fyra utespelare och och varsin målvakt (Felix och Mikael) med ca 4-5 minuter spel följt av 1-2 minuter vila. Den andra perioden började vita laget få igång sitt passningsspel. I tredje perioden var det gula laget som fick igång sitt passningsspel. När ett lag fick sitt passningsspel att fungera så dominerade de spelet. Vi undervisade om möjligheten att göra mål genom att en spelare gick in framför mål när en spelare hade bollen på kanten. Spelarna lyssnade och Stefan och Roy fick det att fungera och gjorde det sista målet på detta sätt. Eftersom båda målvakterna var duktiga och vi var 4 spelare på planen så blev det lite målfattigare denna träning med 7 mål sammanlagt.

Fredag 4 februari 2011:

Spelare deltagande: Jonathan Näsman, Matti, Gustav Köhler, Uche, Roy Khazzaza, Felix Almqvist, Mikael Ronström

Ledare: Mikael Ronström, Iain McPherson

Vi körde träning i Balingsnässkolan, vi inledde med uppvärmning och lärde oss lite mer stretchningsövningar som en del i detta. Sedan gick vi igenom lite om syftet med passningsövningar och hur de hjälper spelarna att tänka på flera saker samtidigt så att de kan öka sin speluppfattning. Vi körde passningsövningar i en fyrkant med en som jagade, sedan delade vi upp fyrkanten i 3 zoner och alla passade men efter att ha slagit en passning så var det viktigt att röra sig till en annan zon än den man slog passningen från.

Nästa övning var skottövningar där vi fortsatte öva på skott av de fem grundläggande slagen (vrist, tåpaj, bredsida, insida och utsida). Vi diskuterade lite om hur man lägger frisparkar och även en kort bit om mental träning med att tänka på hur man slog den perfekta frisparken för att sedan slå den i verkligheten också.

Nästa övning tränade vi mottag och att föra bollen i trånga situationer. Detta för att förbättra förmågan att snabbt röra sig vidare efter att ha mottagit bollen. Nästa övning var en intressant övning med 2 personer i varje ände av ett kors. En gick in i mitten, fick en passning från vänster eller höger och passade vidare efter att ha tagit emot bollen och vänt 180 grader. Sedan följde man med bollen. Det var lite mycket att tänka på i början och det tjänade syftet att hjälpa spelarna att tänka på mer än en sak i taget.

Efter detta gick vi vidare med en sista övning med utmaning i en fyrkant. Efter detta delade vi upp i 2 lag och spelade match med 5-7 minuter spel följt av 1-2 minuters vila. Det gula laget hade en hel del bra passningsspel och plockade upp en hel del från träningen och dekämpade hårt. Det vita laget gjorde en del bra saker också men inte lika konsistent. Matchen blev dock helt jämn och slutade oavgjord och spelarna valde att göra strafftävlingen till ett avgörande av matchen.

Så nivån på träningarna varierar men det roliga är att alla går framåt. Så det börjar bli mer spel och passningar, intensiten är högre och målgörandet börjar komma igång. Idag blev det 18 mål på ca. 35 minuters spel och det var även många ytterligare bra chanser.

Fredag 4 februari 2011:

Spelare deltagande: Marcus Widell, Samuel Bölja-Sjödin, Lukas Lindholm, Rikard McPherson, Mikael Ronström, Måns Engblom, Rasmus Lindholm, Lukas Calminder, Jakob Rylander, Andreas Dahlgren

Ledare: Magnus Widell, Uffe Edgren

Det gröna laget hade träning på Stuvsta IP med förberedelser för TäbyBlixten på lördagen. Dock var 4 st spelare lite småjusterade och vilade från träningen och nöjde sig med att vara med på genomgången för TäbyBlixten i morgon kväll. Träningen hade en del utmaningsövningar och en övning som gick ut på att så snabbt som möjligt få in bollen i ett litet mål. Alla startade samtidigt och alla som missade mål åkte ut, om alla gjorde mål så åkte den som sist gjorde mål ut.

Onsdag 2 februari 2011:

Spelare deltagande: Jakob Rylander, Mikael Ronström, Andreas Dahlberg, Rikard McPherson, Lukas Calminder, Måns Engblom, Henrik Bergh, Gustav Köhler, Roy Khazzaza, Victor Undelius, Uche, Gustaf Christiansson, Adam Danielsson, Sebastian Pinilla-Denoso, Oscar Lagerqvist, Jonathan Näsman, Jonathan Sjöholm, Daniel  Kazzi, AlexanderHjelm, Erik Lönnmo, David Byman

Ledare: Andreas Lönnmo, Iain McPherson, Magnus Widell, Mikael Ronström

Idag hade vi träning på Stuvsta IP för första gången i år. Den senaste tidens töande har gjort att planen åtminstone börjar likna en plats för fotboll. Jag besökte planen i måndags och då var gräset synligt men det mesta var fortfarande fruset. Nu hade isen under den första centimetern snö börjat mjukna och det var betydligt bättre underlag. Så förhoppningsvis håller blidan i sig några dagar till så kanske planen blir ok igen. Det var fortfarande lite småhalt idag.

Övningarna fokuserade på ett antal passningsövningar med en avslutande tvåmålsträning.

Vi har fortfarande kvar en botrglömd blå jacka från träningen i måndags som vi hoppas någon känner saknad av.

Måndag 31 januari 2011:

Spelare deltagande: Jakob Rylander, Mikael Ronström, Lukas Lindholm, Rasmus Lindholm, Lukas Calminder, Måns Engblom, Samuel Bölja-Sjödin, Rikard McPherson, Henrik Bergh, Felix Almqvist, Victor Undelius, Gustaf Christiansson, Gustav Forsell, Adam Danielsson, Roy Khazzaza, Matti, Ouche, Jonathan Näsman, Jonathan Sjöholm, Alexander Daviksnes, Sebastian Pinilla-Denoso, Axel Nyby, Filip Östlund

Vi tränade på Brantbrinks IP's uppvärmda konstgräs. Vi inledde träningen för de blå/röda med lite passningsövningar. Först passning i två fyrkanter med rörelse inom fyrkanten. Först två touch, sedan en touch, sedan två touch med en spelare som jagade. Sedan samma övning med 3 zoner där man är tvungen att byta zon efter att ha slagit en passning. Sedan körde vi Landslagsvarianten som fokuserade på lite längre passningar.

Sedan körde vi träning på man-mot-man i diagonal. Sista delen av träningen körde vi en match mot gröna laget där gröna laget fick Alexander, Adam och Sebastian.

Fokusen på spelarna under träningen var inte riktigt på den nivå vi är vana att se, men det hände ändå en del intressanta händelser under träningen: Vi hade Sebastian och Ouche på träningen efter en tids uppehåll. Vi välkomnar dem tillbaka. Jonathan Sjöholms glidtackling i matchen var sevärd. En sekvens i matchen där blå-röda laget hade mycket bra passningsspel med en 4-5 snabba passningar på vänsterkanten som flyttade fram bollen i banan på ett säkert sätt, kul att se passningsträningen ge resultat. I jämförelse med matchen förra veckan så kändes det lite jämnare och att vi flyttat upp positionerna en del. Dock var gröna laget mycket effektiva i sina anfall. Speciellt snyggt var ett mål gröna laget gjorde med tre snabba pass med avslutande förpassning av bollen i mål. Mikaels nick på en hörna såg bra ut. Henriks kanon i ribban hade sånär gett oss mål och naturligtvis inte att förglömma Henriks och Jonathan Näsmans samarbete som slutade med att Jonathan förpassade bollen i mål. Kul att vi fick också göra mål. Träningen på den offensiva biten börjar ge resultat och hela laget gör framsteg.

Lördag 29 januari 2011:

Spelare deltagande: Henrik Bergh, Victor Undelius, Mikael Ronström, Gustaf Christiansson, Jakob Rylander, Rikard McPherson, Matti

Ledare: Mikael Ronström, Iain McPherson

Vi tränade i Kvarnbergsskolan för första gången. Vi inledde med uppvärmning med lite lätt löpning, stretching och lite snabbhetsträning. Därefter fokuserade vi på korta matcher om 4 minuter i taget följt av 2 minuter vila med en avslutande straffsparkstävling. Matcherna spelades med 3 utespelare på varje lag och en "joker" som spelade på laget som senast hade bollen. I mål hade vi Iain och Jakobs pappa som fick en svettig afton.

Den första matchen gick i lite lägre tempo, sedan fick spelarna upp farten. I början delade vi ut lite "stjärnor" till dem som gjort någon speciellt bra kämpainsats. I sista matcherna tappade jag dock räkningen på alla som skulle ha "stjärnor" så istället får alla en "stjärna". Det slog mig när jag såg de sista minuterna av träningen att hela laget kämpade och slet och verkligen ville göra sitt bästa. Jag är ganska perfektionistisk och kan alltid hitta en bit att förbättra men insåg att alla gjort stora framsteg och att det var mycket viktigare att lyfta fram hur alla gjort stora framsteg i sin utveckling. Kul att se detta på två träningar i rad.

Vill dock lyfta fram Henrik Bergh då det var kul att se vad han gick för utanför målet. Han visade tydligt att han är en mycket snabb, stark och orädd spelare även som utespelare med ett bra skott. Det gula lagets (Jakob, Gustaf och Mikael) passningskombinationer var också roliga att se, en fröjd för ögat. Träningen avslutades med en straffsparkstävling där Mati lyckades upprepa sin seger från fredagen. Vill också lyfta fram Victor som har en stor träningsvilja och har inte missat många träningar den senaste tiden och gör framsteg. Rikard visade också att hans goda form från träningen igår höll i sig.

Fredag 28 januari 2011:

Spelare deltagande: Felix Almqvist, Victor Undelius, Jonathan Sjöholm, Gustav Köhler, Gustaf Christiansson, Jakob Rylander, Rikard McPherson, Matti, Mikael Ronström, Stefan Nikolic, Roy Khazzaza

Ledare: Mikael Ronström, Iain McPherson

Vi tränade i Balingsnässkolan enligt samma upplägg som förra fredagen.

Vi började med två passningsövningar, den första var passningar inom en fyrkant där vi delade upp gruppen i två fyrkanter. Först enkel passning med en eller två touch. Sedan lyfte vi ribban till passning med direktpass. Slutligen passning med en som försökte ta bollen. I alla dessa övningar la vi hela tiden vikt på att man skulle byta position efter att ha slagit en passning för att på detta sätt vänja spelare vid passningsspel när det rör sig mycket. Sista passningsövningen var liknande men här så var det lite mer strukturerat och spelare skulle stå ut med kanterna och slå passningen och sedan byta position direkt efter passningen.

Efter detta gick vi vidare till skottövningar där vi repeterade grunderna med vilka skottyper, vikten av stödjefoten både för höjd (stödjefoten längre fram för högre skott och längre bak för lägre skott) och för riktning (stödjefoten pekandes mot målet). Vi tränade både på insida, vrist och skott med utsidan.

Nästa övning var en teknikövning två och två där den ena kastade bollen till nick, nedtagning på bröst och spark tillbaka och volleyskott tillbaka. Vi avslutade med en teknikövning där vi på detta sätt skulle skjuta ner tre bollar från sina koner där de satts upp med tävling mellan grupperna.

Sista övningen var en övning i utmaning inlånad från P97:arnas träning där spelarna stod i en fyrkant och bollen spelades från ett hörn mot diagonala hörnet, den som mottog bollen skulle sedan utmana man-mot-man och försöka göra mål i något av målen i de motsående hörnen.

Efter detta så spelade vi matcher där vi delade upp spelarna i tre lag och varje lag hade tre utespelare. Vi spelade intensiva matcher i 4 minuter där bollen alltid var i spel, när bollen gick utanför kanten så hämtade man in bollen innan motståndarna utmanade. Vi avslutade sedan med två snabba straffsparkstävlingar.

Det var en av de bästa träningarna jag varit med och genomfört, alla spelarna visade upp en riktig vinnarinstinkt och visade hur de lärt sig av passningsövningarna genom att passa sig fram till många frilägen. De visade också vid ett flertal tillfällen upp mycket bra skott. Vissa spelare visade också upp stor framgång i att utmana och dribbla. Vinnarinstinkten visades också upp i att spelarna inte vek ner sig i närkamperna vilket ledde till flera hårda smällar, men spelarna klagade inte trots att det märktes att det gjorde lite ont. Så det var kul att se lite matchstämning på en träning, det bådar gott för matcherna i framtiden.

Några speciella positiva saker jag såg bland spelarna var: Felix var en klippa i målet och räddade många frilägen, lyckades få tag på bollen  även när det var hård kamp om bollen framför mål och var helt orädd i sina utrusningar. Victor visade upp god bollkänsla i övningarna och en stor glädje med bollen i allting, han började också hitta passningsspelet. Jonathan som är relativt ny i laget visade framfötterna och lyckades göra mål både på egen hand och efter att ha placerat sig helt rätt framför mål och genom en passning kunde bara enkelt trycka in bollen. Gustav K kom ofta fram på högerkant och hittade bra skottlägen och bra passningar till medspelarna. Gustaf C visade upp en smittande kämpaiver och visade sig helt orädd i närkamperna även när det gjorde ont. Han visade också exempel på hur man kan kämpa in bollen i mål och gjorde även något fler mål. Jakob visade snabbhet, kämpaiver och fick också till en snygg vrickning i ett friläge som ställde målvakten. Rikard visade sig från sin bästa sida och visade hur svårstoppad han är med boll och hade även framgång med målskyttet och i försvarsarbetet, inte ens när alla tre motspelare var på honom vid ett tillfälle så kunde de få loss bollen. Matti visade också upp kämpaiver och fick glädjen att vinna den andra straffsparkstävlingen. Mikael visade på målsinne och ett mycket bra skott, bl.a, ett skott i krysset, och hittade även öppnande passningar till sina lagkamrater som gjorde det lätt för dem att göra mål. Stefan var en virvelvind på högerkanten som motståndarna sällan fick tag på, han var ett exempel i sin kämpaiver och en god ledare i sitt lag. Roy visade upp sina försvarstalanger, sin bollkänsla och var en stor hjälp för sitt lag.

Ett lite längre träningsreportage, men det är lätt att ha kul som tränare när spelarna visar en sådan kämpaglöd. Blå/röda laget har ju haft lite svårt med att göra mål och därför var det kul i denna träning att se spelare också i blå/röda laget få in ett flertal mål. I en match gjordes det 5 mål på 4 minuter trots ett duktigt försvarsspel. Alla lagen visade hur man kan dominera matchen så länge man äger bollen och alla spelare rör sig runt och kämpar i varje situation. Detta spel med 3 utespelare per lag gjorde att det fanns stora ytor och gav många kontringslägen, skottlägen och stor fart i spelet.

Måndag 24 januari 2011:

Spelare deltagande:Mikael Ronström, Lukas Calminder, Jakob Rylander, Marcus Widell, Samuel Bölja-Sjödin, Rasmus Lindholm, Måns Engblom, Roy Khazzaza, Stefan Nikolic, Henrik Bergh, Jonathan Sjöholm, Gustav Forsell, Victor Undelius, Alexander Daviksnes, Alexander Hjelm, Gustaf Christiansson, Axel Nyby, Matti

Ledare: Pontus Forsell, Mikael Ronström, Magnus Widell, Uffe Edgren

Vi tränade på Brantbrinks IP uppdelade i gröna och blå/röda grupper. Vi avslutade träningen med en match mellan grupperna.

Blå/röda gruppen började med passningsövningar, först Sverigeövningen, med 4 koner och 5 spelare i varje grupp med en lång pass följt av en löpning och 2 kortpassningar på varje sida i vändningen. Sedan körde vi ytterligare en passningsövning med en spelare i mitten som direktpassade med en boll åt ena hållet, snabb vändning, direktpass åt andra hållet, vändning tillbaka och fortsatt på så sätt. Denna övning övar upp förmågan att rikta direktpassar även vid snabba förflyttningar.

Sedan körde vi en tacklingsövning där en spelare förde bollen och den attackerande spelaren skulle ta bollen med hjälp av en sjust tackling. Denna övning gav resultat i matchen då åtminstone en farlighet avstyrdes då Matti satte in en perfekt tackling på en spelare i gröna gruppen som inte var riktigt beredd.

Sedan körde vi tvåmålsövning där framför allt skotten fungerade bra och det gjordes några mål och ett ribbskott på en riktig kanon från Henrik. Vi försökte sedan bredda spelet lite mer och använda mer av planen.

Slutligen satte vi upp en match på hela planen mellan gröna gruppen som dagen till ära fick låna Stefan och Axel. För att jämna ut lite grann så körde blå/röda med en extra spelare. Det blev en spännande match. När blå/röda gruppen låg nära spelarna i gröna gruppen så kunde de avstyra farligheterna, men när gröna laget fick ytor så blev det genast svårare. På slutet försökte också blå/röda laget åstadkomma lite framåt och drog upp lite mer spelare i anfallet. Det blev åtminstone en farlighet där Gustaf fick iväg ett skott i krysset som Rasmus kunde stoppa. Naturligtvis blev spelvändningarna efter dessa anfall väldigt farliga, men friskt vågat är hälften vunnet. 

Fredag 21 januari 2011:

Spelare deltagande: Rikard McPherson, Mikael Ronström, Filip Östlund, Stefan Nikolic, Sebastian (Stefans vän), Lukas Calminder, Axel Nyby, Jonathan Näsman, Victor Undelius, David Byman, Filip Karlqvist, Matti, Simon Byman, Felix Almqvist, Gustav Köhler, Roy Khazzaza

Ledare: Mikael Ronström, Iain McPherson

Vår första träning denna fredagkväll blev lyckad med 16 deltagare som gjorde att vi kunde dela upp de flesta övningarna med 4 st. i varje grupp.

Vi inledde träningen med passningsövningar, först passa runt inom en fyrkant med 5 st i varje fyrkant. Vi gick sedan över till en passnings övning med en spelare i mitten och fyra spelare runt om, en på varje sida som skulle ta bollen. Vi bytte spelare i mitten när han tog bollen.

Nästa steg var skottövningar med lite teori. Vi gick igenom de 5 grundläggande skottvarianterna. Vristskott, Tåpaj, Bredsida, skott med insidan av foten och slutligen skott med utsidan av foten. Även klacken nämndes, men denna övning fokuserade på de grundläggande skottvarianterna. Vi nämnde tåpajens dåliga pricksäkerhet, men också hur den kan vara viktig framför mål att skjuta snabbt när ett läge dyker upp. Vi gick igenom vikten av stödjefoten, att genom att sätta stödjefoten längre fram kan vi sänka skotten och genom att sätta foten längre bak kan vi höja skottet. Vi lärde oss också att man kan höja skottet genom att skjuta in foten under bollen eller luta sig bakåt. Vi började med att alla fick skjuta några skott på målet. Sedan satte vi målet lite högre att man skulle skjuta i krysset (50p), i ribban (10p) och i stolpen (5p) och kryssribban (15p). Redan första skottet träffade många krysset. Vi undervisade också om att man också kan sikta med stödjefoten genom att rikta foten i den riktning man vill att bollen ska åka.

Vi gjorde sedan en nickövning där vi satte upp 3 bollar på koner, målet var sedan att nicka ner bollarna från konerna. Här delade vi upp i 4 grupper om 4 spelare vardera. Som sista övning gjorde vi en övning med 1 mot 1.

Sedan gick vi över till 2-målsspel. Vi skapade lite specialregler för att höja tempot, när bollen var uianför så var bollen i spel, men den som först hämtade den fick föra in den på planen igen. Snabb igångssättning också efter mål. Målsättningen med detta var att se till att tempot var högt hela tiden. Vi spelade 4 minuter per match och alla mötte alla. Det finns en del att arbeta med i avsluten och intensiteten framför mål men det fanns en hel del trevliga ljuspunkter där alla visade att de kan. Vi fick se en del riktigt snygga mål. Ett mycket gott exempel på att vara på visade Simon som gjorde mål på första sparken på en halvvolley då bollen studsade för första gången i en av matcherna. Måste vara rekord i snabba mål :)

Vi avslutade sedan med en snabb straffsparkstävling med Felix som målvakt. Första omgången överlevde ca. hälften, andra omgången så spikade Felix igen och endast 2 lyckades göra ytterligare ett mål. David lyckades också göra ett tredje mål och lyckades så vinna med 3 raka straffmål. Det var många bra straffar.

Måndag 17 januari 2011:

Spelare deltagande: Rikard McPherson, Mikael Ronström, Måns Engblom, Rasmus Lindholm, Marcus Widell, Jakob Rylander, Andreas Dahlberg, Samuel Bölja-Sjödin, Alexander Daviksnes, Adam Danielsson, Oscar Lagerqvist, Gustaf Christiansson, Gustav Forsell, Stefan Nikolic, Roy Khazzaza, Henrik Bergh, Felix Almqvist, Victor Undelius, Erik Lönnmo, Youssef Boufous, Jonathan Sjöholm

Ledare: Magnus Widell, Ulf Edgren, Andreas Lönnmo, Houssein Boufous, Pontus Forsell, Mikael Ronström

Vi hade vår första träning på Brantbrinks IP under mycket goda förhållanden. Gröna laget tränade en hel del med 4 småmål. Blå/röda gruppen hade först ett gäng med passningsövningar. Sedan hade de en övning med utmaning. Sista övningen var tvåmål med kort plan för att öva på avslut och skott för att förbättra vårt målgörande. För det lag som vilade så kördes lite löpskolningsövningar.

Torsdag 13 januari 2011:

Gemensam träning:

Spelare deltagande: Gustav Köhler, Stefan Nikolic, Mikael Ronström, Anton Olofsson, Gustav Forsell, Linnea Örnqvist, Måns Engblom, Filip Karlqvist, Adam Danielsson, Alexander Hjelm, Axel Nyby

Ledare: Pontus Forsell, Iain McPherson, Mikael Ronström

Vi hade lyckats få en tid i Solfagraskolan då P97 ställt in sin träning. Lokalen var väldigt liten men vi gjorde vårt bästa för att träna passningsspel och lite teknikträning och en ny variant på match med snabba vändningar.

Måndag 3 januari 2011:

Träning blå/röda laget

Spelare deltagande: Felxi Almqvist, Victor Undelius, Axel Nyby, Linnea Örnqvist, Filip Karlqvist, Jonathan Näsman, Alexander Hjelm, Roy Khazzaza, Oscar Lagerqvist, Henrik Bergh, Jonathan Sjöholm, Gustav Forsell, Gustav Köhler, Linus Halvardsson, Kevin Sevefjord, Youssef Boufous, Anton Olofsson

Ledare: Pontus Forsell, Youssefs pappa Hussein, Iain McPherson, Mikael Ronström

Träningen hade samma upplägg som förra träningen med en avslutningsövning först med 3 mot 2. Därefter hade vi hård drillning av uppspelsövningen med 2-1-1 och bildande av trianglar. Vi avslutade med matchspel med Stuvsta 2-uppställningen mot Stuvsta 3-uppställningen. Det blev en jämn affär där försvaren och målvakterna utmärkte sig med bra spel, men vi kunde också se en del goda passningskombinationer som genomfördes i enlighet med vad vi tränat in. Inget av lagen fastnade i den ibland jobbiga pressen i sina uppspel vilket är lovande.Vi ser nu fram emot en rolig Stuvsta Indoor Cup där vi snart får se hur långt vårt spel räcker.

Det gröna laget genomförde sin träning i form av en träningsmatch mot Stuvstas P98-lag vilket gav god matchträning och även en första känsla för tidiga morgomatcher även om 8.00 är 2 timmar tidigare än 10.00 :)

Torsdag 30 december 2010:

Träning blå/röda laget

Spelare deltagande:

Felix Almqvist, Victor Undelius, Axel Nyby, Filip Karlqvist, Linnea Örnqvist, Jonathan Näsman, Oscar Lagerqvist, Zebastian Skoog, Gustaf Christiansson, Roy Khazzaza, Henrik Bergh, Jonathan Sjöholm, Gustav Forsell, Anton Olofsson, Gustav Köhler, Stefan Nikolic, Alexander Hjelm, Alexander Daviksnes, Linus Halvardsson, Kevin Sevefjord

Ledare: Pontus Forsell, Iain McPherson, Mikael Ronström

Denna träning hade vi 3 övningar, först en övning med trånga ytor, 4 mot 4 på halva planen. Sedan en avslutningsträning med 3 mot 2 dä fokus var på att göra distinkta avslut och få igång målproduktionen. Slutligen hade vi en övning med fokus på vår speluppställning 2-1-1 och skapande av trianglar. Vi hade slutligen matchträning Stuvsta 2 mot Stuvsta 3.

Gröna laget hade en träning med en hel del tvåmålsträning Edbohallen där Stuvsta Indoor Cup går av stapeln nästa vecka. Lite av ringrostigheten hade försvunnit och det fanns en del snygga passningskombinationer. Träningen avslutades med en strafftävling med en tränare som målvakt.

Tisdag 28 december 2010:

Träning blå/röda laget

Spelare deltagande:

Felix Almqvist, Victor Undelius, Adam Danielsson, Filip Karlqvist, Mikael Ronström, Jonathan Näsman, Oscar Lagerqvist, Zebastian Skoog, Gustaf Christiansson, Roy Khazzaza, Henrik Bergh, Jonathan Sjöholm, Gustav Forsell, Gustav Köhler, Stefan Nikolic, Alexander Hjelm, Alexander Daviksnes, Linus Halvardsson, Kevin Sevefjord

Ledare: Pontus Forsell, Iain McPherson, Mikael Ronström

Denna träning startade med att vi delade upp lagen Stuvsta 2 och Stuvsta 3 inför Stuvsta Indoor Cup. Större delen av träningen ägnades åt matchträning och spelarna fick pröva lite olika positioner för att hitta en bra uppställning.

Vi började också träna in en 2-1-1 uppställning med fokus på att hela tiden hitta trianglar som maximerar bollhållarens möjligheter.

Gröna laget hade träning lite senare med en hel del matchträning också för att komma igång igen efter två veckor utan träning före jul.

 

Tisdag 14 december 2010:

Spelare deltagande:

Rikard McPherson, Adam Danielsson och Alexander Daviksnes

Ledare: Mikael Ronström

På grund av ett missförstånd så trodde en del att träningen var inställd vilket ledde till att inte så många kom. Detta gjorde det möjligt att träna på övningar som var av lite mer individuell karaktär såsom passningar, inläggspassningar, skott och avslut. Alla spelarna blev efter ett antal uppvärmningsskott varma i kläderna och kunde skjuta in 8 raka mål vilket var mycket bra. Avslutningsträningen körde vi genom att träna på frilägen. Spelaren som skulle avsluta fick starta med boll 2 meter framför en back som skulle jaga honoim, sedan skulle han avsluta genom skott eller försöka dribbla av målvakten. Att komma fri med målvakten kan upplevas som att det är enkelt att göra mål, men det är bara enkelt efter mycken träning. Första gångerna så gör i stort sett alla misstaget att komma för nära målvakten då han lätt blir "väldigt stor". Efter ett antal försök så blev spelarna varma i kläderna och några av de avslutande målen var riktiga pärlor med ett skott rakt upp i krysset och några enkla vrickningar förbi en ställd målvakt.

Onsdag 8 december 2010:

Spelare deltagande:

Gustaf Christiansson, Rikard McPherson, Måns Engblom, Roy Khazzaha, Daniel Kazzi, Oscar Lagerqvist, Erik Lönnmo, Alexander Daviknes, Lukas Calminder, Mikael Ronström

 Ledare: Andreas Lönnmo, Iain McPherson, Mikael Ronström

 Tyvärr snöade det precis innan träningen så vi fick hålla oss på den snöiga grusplanen. Spelarna var dock trots detta glada och nöjda med träningspasset. Eftersom underlaget var lite väl halt för avancerade övningar så fokuserade tränarna på en del löpövningar med  och utan boll och passningsövning. Vi avslutade med en teknikövning där spelarna fick ta ner bollen på bröstet och försöka skjuta direkt innan bollen nått marken

Tisdag 7 december 2010:

Idag samlades 18 spelare och 4 ledare för en dust med fotbollarna. Vi inledde med uppvärmning i mörkret (kan vi få lyset tänt från 17.00 tack :)) med hela gruppen. Vi fortsatte med att dela i två träningsgrupper efter en intensiv uppvärmning med fokus på snabbt fotarbete. Pontus och Mikael tog hand om Blå/röda gruppen. Där började vi med att fortsätta utveckla passningsarbetet med fria passningar inom en fyrkant. De sista minuterna med direktpassning. Denna gång lyckades gruppen slå 35 direktpassningar utan att tappa ut bollen. Sedan körde gruppen Y-övningen. I denna övning strävar man efter att slå passningar i en struktur med lite löpningar inlagda. Vi körde även en parallellslalomövning med 3 portar där många hade väldigt bra fart på fötterna. Vi avslutade med spel där man fick röra bollen två gånger innan man passade. Några gånger så syntes det att träningen på passningar gjort resultat då bollen gick på ett snöre en 4-5 passningar. Det är kul att se hur fort spelarna tar till sig passningsträningen.

 Med på träningen var Adam, Alexander, Daniel, Erik, Gustaf, Gustav, Jakob, Jonathan, Jonathan, Lukas, Markus, Mikael, Måns, Oscar, Rikard, Roy, Samuel, Viktor. Tränarna på plats var Magnus, Uffe,Pontus och Mikael.

 Tisdag 30 november 2010:

I dag var det 13 spelare och 4 ledare som utmanade vinterkylan på Stuvsta IP. Bland spelarna var Andreas, Jakob, Marcus, Måns, Rikard, Samuel och Mikael från gröna gruppen och Adam, Alexander, Gustaf, Jonathan, Oscar och Lukas från blåa och gula gruppen

Magnus och Uffe tog hand om uppvärmningen med bland annat en uppskattad stafett med bland annat en snöhög att passera. Sedan delade grupperna upp sig.

 Mikael Ronström och Mikael Sjödin tog hand om blåa och gula gruppen där vi inledde med en passningsövning där alla rörde sig i en fyrkant och alla skulle passa bollen vidare hela tiden och röra sig hela tiden. I början kunde spelarna passa med en eller två touch. Sedan höjde vi ribban med att endast tillåta en touch per passning. Spelarna imponerade tidvis med mycket snabbt passningsspel och kom ända upp till 25 direktpassningar utan att bollen lämnade kvadraten. Efter denna övning gick vi vidare med kvadraten, ytterligare en passningsövning med fokus på fart i passningsspelet. Efter detta hann vi också med en övning med parallellslalom med boll innan vi avslutade med 3 spelare anföll och 3 försvarade med en tränare i vardera änden som hjälpte till med lite målvaktsarbete.

Planen var i gott skick men det var viktigt att ha grusskor för att inte halka för mycket. I morgon så har metereologerna varnat för att det ska bli ännu kallare i morgon så håll koll på information från tränarna.

Efter träningen så stannade Adam och Mikael med Mikael Ronström och tränade lite mer direktpassningar. Adam och Mikael lyckades båda överträffa sin tränare i direktpassningar.

 

 


Ad:

Copyright © Sportnik AB and others 2011. All rights reserved • This site stores cookies on your computer. Read more