Nifen möter en av favoriterna, Rönninge/Salem, till seriesegern i premiären på lördag.

 

Efter förra lördagens inställda match mot Tullinge TP åker Nynäshamn till Rönninge nu på lördag för att möta Rönninge/Salem på Berga IP med matchstart klockan 16:00.

Rönninge/Salem åkte förra säsongen ur division 4. Laget har fått behålla truppen och anses av många vara en av favoriterna till att vinna årets upplaga av division 5 södra. Att laget är mycket bra visade de i sin premiär som de spelade på bortaplan mot en av de andra favoriterna i serien, Sköndals IK. RSF var det klart bättre laget i matchen och vann den mycket säkert och rättvist med hela 4-0.

Senast Nynäshamn och Rönninge/Salem spelade i samma serie var 2009 då de båda lagen spelade i division 4 södra. Den säsongen då Nynäshamn åkte ur division 4 vann de båda lagen sina hemmamatcher. RSF vann vårmatchen på Berga IP med 3-2 i en match där RSF avgjorde med 3 minuter kvar av matchen. Nifens mål gjordes av Hans Blom och Joakim Granström. Höstmatchen som spelades på Kvarnängens nylagda konstgräs vanns av Nifen med 4-3. Nynäshamns mål gjordes av Joakim Granström 3 och det sista målet gjordes av den nuvarande tränaren i Nynäshamn, Anders Granström. 

Vi ser fram emot premiären då det är det här som man sett fram emot under hela den tunga försäsongsträningen. De som sett oss under försäsongsmatcherna vet att det varit väldigt blandade resultat främst beroendes på de sanslöst många skadorna under vintern och våren. Det saknas fortfarande en del spelare men det lag som vi ställer på benen på lördag kommer att vara ordentligt laddade för att göra en så bra premiär som möjligt och vi hoppas att det som vanligt åker en hel del supportrar och tittar på matchen.