Mörrum Hockey Ungdom - Styrdokument

Föräldrar

Tänk på att era barn idrottar på sina villkor och inte era.

Beröm erat barn i både med som motgång.

Uppmuntra alla spelare, inte bara din/dina egna.

Vara positiv som förälder, tänk på vad ni säger hemma .Barn tar med sig det som sägs till matcher/träning och det kan göra att lagmoralen blir sämre.

Hjälp ditt barn att tåla både seger och förlust samt uppmana till allmän-åkning.

Respektera domarens beslut.

Var ett föredöme under matcher/träningar. Ställ upp så mycket som möjligt ,erat barn vill detta även om dom inte säger det.

Vid träningar/matcher sköts laget utav tränare och ledare. För att ge dom förutsättningar och möjligheter så skall inga föräldrar vara i omklädningsrum eller i båsen ,om inte tränaren ber om det.

Heja på ditt lag i positiv bemärkelse och inte vara negativ mot egna eller andra lag.

För att kunna driva en förening genom ideella insatser så krävs det ett stort föräldraengagemang, det är både kiosk, sekretariat, egna samt andras cuper , samt bilkörning till matcher som måste genomföras.

Tränare/ledare gör ett mycket bra arbete men hjälpen behövs även från er.

Som förälder skall man aldrig ge sitt barn pengar när dom gör mål, detta är inget som någon vinner på. Redogör för dom att ett pass eller en räddning är lika viktigt.

Ge erat barn rätt föresättning med både vara i god tid samt tänka på att dom får rätt mängd sömn och mat.

Respektera tränare/ledare försök inte påverka dem under matcher & träningar.

Fråga alltid hur matchen var inte bara resultatet.

Visa respekt för det arbete som föreningen lägger ner.

Kom ihåg att det viktigaste är att ditt barn trivs och tycker det är roligt tillsammans med kompisar & vänner.


Copyright © Sportnik AB and others 2011. All rights reserved • This site stores cookies on your computer. Read more