Mörrum Hockey Ungdom - Styrdokument

Icke uppdaterad.

Ishockey skall vara stimulerande och utvecklande.

Vi skall följa Svenska Hockeyförbundets ABC-pärm för att göra träningen meningsfylld och rolig.

Alla som tränar skall erbjudas spel , men tränar man inte samt visar dåligt engagemang under och runt matcher/träningar så spelar man inte lika mycket heller.

Matcherna skall betraktas som spelarutbildning och varje individ skall sträva efter att göra sitt bästa.

Målvakter skall stå lika många perioder eller matcher förutsatt en bra träningsnärvaro och engagemang.

Målsättning är att alltid ha kul och vinna med vilken laguppställning man än har samt att man skall alltid sträva efter att uppnå högsta möjliga prestation.

Försäsongsträning införes med 1 ggr/vecka minst. Utövar man någon annan fysisk träning så kan detta räknas som försäsongsträning med en överenskommelse med tränare.

Isträning 2-3 pass/vecka när istid finnes samt 1-2 off-ice pass/vecka.

Angående DM så är målsättningen att vinna. Tränaren har möjlighet att matcha laget i slutet av matcherna. Detta skall informeras till spelarna innan match. Man tar ut så många spelare som möjligt till matcherna.

Spelare skall vara beredda på att få spela och träna både i U14 och U12. Detta kan förekomma för att göra det mer nivåanpassat för spelaren. Beslut om detta tages utav berörda tränare samt sportrådet i ungdom. Så när spelare besitter mognad för att träna och spela skall dom lyftas uppåt till U14 men dock ej permanent. Samtidigt så skall man lyfta ner spelare till U12 som behöver få mer istid och kunna utvecklas snabbare. Tränarna skall hålla en bra dialog mellan varandra så att detta löses på bästa sätt.

Teknikmärket skall genomföras som ett kunskapsprov.

Test av spelarens fysiska status göres 2 ggr per år.

Individuella samtal med spelare göres 2 ggr per år.

Sommarträning börjar i maj.


Copyright © Sportnik AB and others 2011. All rights reserved • This site stores cookies on your computer. Read more