Hej

Nu skriver jag för att TACKA alla som hjälpt till att få Träningshelgen att funka och bli av.

Vi börjar med att TACKA alla sponsorer som vi fått hjälp av :

Frukosten och lunchen vart sponsrad av JSI RÖR ”Tomas Jonsson Linnea i F96 pappa”

Middag med efterrätt sponsrad av Wängans Rep & Bygg AB ”Julia Wänglunds pappa”

 

ICA Kovland ”Moa Godins mamma” gav oss rabatt 20 % på allt vi handla + en enorm stor och full godisskål .

 

Vi fick även frukt av Rosas blommor AB ” Nicklas Bella i F96 pappa”

 

Vi har haft föräldrar som bakat till tjejerna.  Ronja Tägtströms mamma gjorde en långpannekaka och Hanna Rikners mamma gjorde bullar + 2 föräldrar i F96 laget bakade likadant till fikat.

 

Tack så ofantligt mycket för denna ekonomiska hjälp till laget/tjejerna!!!

 

Helgen började med att vi hade ett föredrag av Dietisten Magnus Svärd. Detta var för både föräldrar och tjejerna F95/96. Alla tyckte det var kanon  föredrag. Här kommer mail adressen till er som ville ha den och hade fler frågor till dietisten  magnus@alimento.se  070-792 85 55

 

Kostnaden för detta stod laget för vi fick ner priset till 350kr/lag (istället för 500)

 

Domare Roger Backlund kom och pratade med tjejerna (detta stod fotbollsförbundet för, ingen kostnad).

 

Vi har ju även varit på Spinning denna vecka till ett reducerat pris av 600kr (lagkassan) för hela laget inkl. tränarna. Det är nog något vi får göra om. Tjejerna verkade tycka det var kanon kul. Lotta som höll i spinningen sa efteråt att hon har haft många lag men detta är första laget som hon hört peppa varandra hela tiden under passet.J Forsätt med det tjejer det vinner ni på.

 

Nu var det ju så att vi hade en tävling för tjejerna att plocka poäng till laget.

 

Detta kunde man vinna:

 

800- över 1000  p  Bärbar bergsprängar Stereo till laget

 

600-799p   Handdukar

 

400-599p Schampo, balsam

 

200-399p   Skofett

 

0-199p        Hårsnoddar

 

Nu kom tjejerna upp till   1015 poäng med hjälp av föräldrar som var och lyssnade på dietisten och tränarna som kom på spinningpasset.  Men mest för att tjejerna kom på träningarna och jobbade och lyssnade på allt under denna vecka. Det vart 120p Onsdagens träning, 120+85 Spinningen, 140+20 Dietisten, 140 Domaren, 390 Träning söndag.

 

Alltså tjejerna vann en stereo till laget att ha till uppvärmningen i omklädningsrummet peppning inför match etc.  Denna sponsrades av ET Ekonomi AB ” Josefin Tofts mamma ”. Detta måste ju vara bra mycket bättre än att ni fått ihop till skofett till hela laget eller hur?!!!

Nu vill jag sända ett stort TACK till Kerstin och Anita som höll i Team Buildningen som tjejerna hade FM lördag och till tränarna Anders, Anders, Kristoffer, Ellinor som haft tjejerna på lördag EM och söndag FM i fotbollsträning. Mikael Hörnberg kom och körde knäövningar med tjejerna  på söndagen.

Till Julia Bohlins mamma Anna, Emma Ekelunds mamma Rutis, Denise mamma Ellinor som lagade lunchen tillsammans med 3 från F96 TACK!

Nu sist men ack så bra Josefin Tofts mamma Kerstin och Olivia Yngs mamma Veronica . Tack för att ni sov över med tjejerna annars hade dom måsta sova hemma i sköna sängar nu slapp dom det. TACK

Vi betalade ju 150kr anmäld tjej. Nu vart det ju så bra att vi fick så Ooootroligt mycket sponsring så alla pengar behövde inte användas så dom läggs till lagkassan.

TACK ALLA SPONSORER OCH LEDARE OCH FÖRÄLDRAR SOM KUNNAT HJÄLPA OCH STÖTTA LAGET DENNA HELG. TACK TJEJER FÖR ATT NI ÄR ETT KANON GÄNG FORTSÄTT MED DET!!!

Vi knäppte kort under denna helg det kommer läggas ut på hemsidan när vi hinner med oss.

Nu kommer sista tacket

 Tack för att ni orkat läsa mitt mail för det måste ni ha gjort om ni kommit till denna rad;)

Vid tangenterna

Inger Henriksson
Annonser: