Välkommen till Hammarby Flickor 99 - Laget med känsla!

Hammarby F99 - Laget med känsla!

Vi är 30 fotbollsglada tjejer som tränar tre gånger i veckan. Från april till oktober är vi utomhus, från november till mars är vi mera inomhus.

Vi spelar många cuper och presterar ofta bra. Under 2011 spelade vi ett tiotal cuper, bl a Gothia, Aros och Örebro, och deltog med tre lag med i S:t Erikscupens seriespel och hade ett träningsläger i Roslagsbro. 2012 tar vi steget upp på 11-manna fullt ut och vi är anmälda i division 2, 3 och 4 i F13-klassen i S:t Erikscupen.

För den gedigna fotbollsutbildningen ansvarar vår nye huvudtränare Robban Jacobsén och våra fem assisterande tränare Hasse Öberg, Fredrik Bäckström, Andreas Woldegiorgis, Thomas Strömstedt och Fredrik Boquist. Vi har även två nya lagledare, Calle Nathanson och Anneli Hållström, och Linda Nilarve håller ordning på vår ekonomi.

Vi spelar teknisk, fantasifull och rolig fotboll med mycket passningar, kämpaglöd och glimt i ögat - och vi ser till att alltid ha kul tillsammans.

Ambitiösa fotbollstjejer födda 99 är alltid välkomna att höra av sig till oss för provträning. 

Kom och prova helt förutsättningslöst några gånger och lär känna vårt sköna gäng. Vi ses på Kanalplan!

Bajenhälsningar,

Fredrik Boquist, assisterande tränare

fredrik.boquist@telia.com, tel 668 65 43, mobil 0737-68 51 68

 

 



Ad:

Copyright © Sportnik AB and others 2011. All rights reserved • This site stores cookies on your computer. Read more