Gemensam sida med Junior- & Damlag kommer efter nyår!

Bäst i stan!


Nu är vårt juniorlag bäst i Göteborg. Efter en övertygande seger med 6-2 mot Jitex juniolag finns det ingen tvekan om vilka som är bäst. Azalea BK/GFF bjöd på en sprudlande offensiv fotboll. De individuella prestationerna var många, men framförallt var det en lag-insats. Försvaret löste de flesta situationerna mycket bra. När man väl hade tagit bollen från motståndare spelade man upp den via mittfältet till anfallet igen. Här var det inget tal om tjong-fotboll. På mittfället drevs bollen snabbt uppåt via precisa passningar till anfallet. Inte undra på att vi gjorde 6 mål idag. Motståndarnas två mål kom på slutet när vi redan ledde med 6 - 0. Inte så mycket att säga om att man slår av på tempot då man redan leder stort och matchen snart är slut.

Vi vill också passa på att tacka fotbollsförbundet för det fina kringarrangemanget och förstås den för oss ovanligt stora publiken som trotsade snålblåsten för att se en värmande fotboll.

I finalmatchen spelade Tove Sjödin, Ellen Norberg Persson, Nathalie Falk, Agnes Forsgren, Kataline Östman, Mimmi Hellgren, Leila Berjaoui, Kanokwan Phutduang, Anna Fallgren, Josefine von der Burg, Alice Fjäll, Fanny Svereus, Amanda Krusenstierna, Mina Benjegård, Irma Krantz Golinski och Nikolina Feldt. I kvartsfinalen och semifinalen deltog dessutom Tove Drakenberg, Matilda Hesslind, Erika Faith och Emilia Slättberg.

Ledare har Stig, Ingemar och Michael varit.

Comments

Be the first to make a comment!
Ad:

More news


Copyright © Sportnik AB and others 2011. All rights reserved • This site stores cookies on your computer. Read more