Första Träningsmatchen avklarad!
Första Träningsmatchen avklarad!
Startelva
Mv; Pavel
Backlinje från H; Nicolas (hj), Modou, Matte, Frank
Mittfält från H; Appe, Adam (hj), Sigge, Love (hj), Aimen
Anfall; Ufuk
Avbytare; Sebbe (hj), Max (hj), Alexander, Henke
Alla spelade minst 30 min!
Resultat; 2-3 vs. Pappas Pojkar div 5
Analys;
Märktes att det var första matchen för året och att vår plantid på Mossen varit begränsad hittills. Det hjälpte ju inte heller att planen var kortare och successivt blev hårdare iom solens försvinnande. Lite väl många pass med fel hastighet och fel riktning matchen igenom.
Genom att planen inte blev fullstor pga ena straffområdet var isigt så blev ytan mindre vilket inte gynnar det spel vi vill spela. Pappa Pojkar var duktiga på att göra det trångt på mitten under våra uppspel och då vi vände spelet för lite i backlinjen samt tog för korta löpningar på innemittfältarna så fastnade mycket av våra uppspel i deras mittfält.
Sedan märks ju det också att vi inte är speciellt samspelta och inte känner varandra så väl och kommunikationen behöver vi utveckla framöver.
Positiva delar var avslutningen av första halvlek då vi skapar en hel del efter några bra kombinationer. Det fanns också en hel del intentioner som kändes positiva.
Kul att se att de 5 st killarna från Herrjuniorerna alla gör bra och stabila insatser. Ingen viker ner sig eller gnäller i närkampsspelet och de visar att de är välutbildade med bra passningsspel och bra tryck i benen. Lite extra plus till Nicolas som löpte upp och ner på högerkanten på ett sätt som jag älskar se hos en ytterback. Adams seniorlagsspel med armarna, vilket retade motståndarna, var också kul att se. Love, Basse (kallas tydligen Sebbe i HJ...) & Max gjorde allt man kan förvänta sig och lite där till.
Modou & Matte har en del att förbättra i passningsfötterna men det kommer att komma med tiden. Stora plus för engagemang och närkampsspel.
Frank är ju ingen naturlig vänsterback men gör det till stora delar stabilt. Behöver ha lite bättre koll på inlöpen från kanten och bättra flåset. Bra passningsspel i andra med bra tryck och riktning i passningarna.
Sigge är som vanligt kanon så länge energi och orken finns kvar och visar vägen med enkelt spel och släpp på ett tillslag.
Aimen kommer vara ett stort utropstecken i år då han känns mer fokuserad och engagerad på länge. Orkar redan mer i år än förra året. När bolltouchen blir bättre och planerna lite långsammare så kommer det bli kanon.
Appe lagets bästa spelare igår utifrån hur jag värderar insatser. Alltid rörlig, alltid redo att utmana, tuff i den lilla kroppen. När jag pratar om att vi skall spela på tå hela tiden så är det Appe som är förebilden.
Ufuk gör utifrån kapacitet långt ifrån sin bästa match. Hård och snabb plan försvårar en del för hans teknik. Han glimtar dock till ett par gånger där han visar sin tekniska briljans och spelsinne i passningsspelet. Han gör båda målen och visar att han skulle bli en helt grym tillgång i år om han väljer att lyfta oss i år. Den dagen han gör lika mycket löpningar som Appe så blir det magiskt :-)
Alexander visar en enorm arbetskapaicitet och engagemang under sina 45 min i andra halvlek. Den enda som riktigt vågar tar kampen mot deras jätte på mittbackspositionen.
Pavel har räddningsmässigt inte sin bästa dag på jobbet. Men målvaktsspel är ju i längden mycket mer än så. Pratar och styr bra med backlinjen och har matchen igenom bra engagemang. Sedan har det ju varit lite målvaktsspel hittills så the only way is up...
Henke gör det som han är bäst på och går in och köttar från start och visar att i den lite smala kroppen finns väldigt mycket hjärta och engagemang sedan skall vi försöka utveckla lugnet och kvalitén i passningsspelet under året.
//Johan

English
Kommentarer
Kommentarsfunktionaliteten är avstängd