Mycket bra test mot årets hittills bästa motstånd

Startelva

Mv; Pavel

Backlinje från H; Frank, Modou, Max (hj), Eduardo

Mittfält från H; Nico (hj), Roger, Henke, Lavi (hj), Aimen

Anfall; Appe

Avbytare; Henning (hj), Eddie, Fredrik, Robin G

Alla spelade minst 45 min!

Resultat; 3-2 vs. Örby IS div 5

Tuff matchinledning i kraftig vind mot pigga motståndare. Vi får inte igång något spel medans Örby börjar aggressivt från start. De har ordentligt tryck första 15-20 min dock utan att det resulterar. Vi kommer successivt in bättre i det genom bättre kvalité i passningsspelet. Vi gör 1-0 & 2-0 och har en riktigt bra period, Örby reducerar sedan till 2-1 efter lite passivt försvarsspel där vi hamnar på hälarna och tittar boll istället för spelare och ligger för lång ifrån.

I andra halvlek så är det vi som har vinden mot oss samtidigt som Örby ställer sig högt upp för att få oss att sparka ut bollen istället för att rulla. Detta gör att vi hamnar med mittfältet för mycket i knät på backlinjen och när vi försöker rulla upp bollen så har vi för dåligt passningsavstånd och blir väldigt lättpressade av engagerade Örbyspelare. 

En bit in i halvleken händer dock något i samband med att Örbys engagemang och ork plötsligt tappas ganska rejält. Det ger oss betydligt mer tid och utrymme ii passningsspelet vilket givetvis är tacksamt. Vi har denna period klart bra passningsspel och skapar en del tryck. Aimen avgör snyggt med vårt 3-2 mål.

När vi är koncentrerade och har kvalité i vårt passningsspel så har vi ett gäng riktigt bra kombinationer under matchen. När vi slarvar och har lägre kvalité så tappar vi bollen för enkelt och ger bort för mycket möjligheter till motståndarna.

Positivt idag är framförallt bättre rull i backlinjen och att vi vänder spelet från kant till kant betydligt fler gånger än tidigare.

Vi jobbar också hela vägen in i kaklet och visar inställning och engagemang i 90 min. Känns som betydligt bättre lagsammanhållning i år och bättre och positivare energi gruppen. Kul!!!

//Capello