Lördagens match mot Värtan slutade 3-1 (2-0) till Skogås.
Äntligen lite varmare ute samt även lite "hetare spel".
Bra motstånd av Värtan.
1-0 av Ufuk (friläge) efter utmärkt framspelning i djupet av Roger.
2-0 av Simon E.som löper smart in i mots. backlinje och får ett snyggt instick mellan innerbackarna av Linkan.
3-0 av Viktor, som elegant tar ned bollen på bröstet i boxen och drar till på volley i mv. bortre hörn.
3-1 gör Värtan på straff efter en hands.
Som helhet gör vi en godkänd match. 1:a halvlek stundtals riktigt bra med flertalet djupleds stickare, bra fart i passningsspelet och bra rörelse med en hel del platsbyten.
I 2:a halvlek tappar vi lite av organisationen och flytet i spelet men vi skapar ändå en del chanser som kunde resulterat i mål.
En del spelare konstaterar/säger att vi inte riktigt orkar fullfölja löpningar vilket kan ses även från sidan. Så... nu har vi ett par veckor på oss att försöka få upp "flåset" ytterligare som gör att vi presterar även i de 2:a halvlekarna.