LKKs Lidingöläger v 32, dags att anmäla. Josh tränare även på Boo SK Sommarläger vecka 26

Vuxengrupp

 

Anmäl dig på info@lidingokonstakning.nu.

LKK erbjuder dig att träna konståkning tillsammans med andra vuxna. Det är roligt, utmanande och god träning. Och det går faktiskt att lära sig mycket, även som vuxen!

Period: 15 januari - 25 mars.

Tid och plats: Söndagar kl 15.00 - 15.50.
Vi håller till i Danske Invest hallen på Lidingö (hallen har ett vält gummitak och ligger ett stenkast från Danske Bank hallen).


Avgift
: 1100 kr per temin. Tillkommer 300 kr i medlemsavgift. Medlemsavgiften gäller HT 2011 och VT 2012. Om du går kortare tid justeras de 1100.

Utrustning: skridskor (gärna med taggar), varma kläder du kan röra dig väl i, vantar och helst hjälm. Ha gärna byxor som är snäva nedtill så att du undviker att fasta i dem med taggarna. Hjälem; du kan ta vilken sorts hjälm som helst, "hockey"- , skid-, cykel går lika bra, bara den skyddar huvudet. Du kan också vilja ha knä- och armbågsskydd. Sådana går att hitta i en valig sportaffär.

                       - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 

Tips 

Läger

På lov brukar konståkningsklubbarna erbjuda extra träning, eller läger. LKK har mot slutet av varje sommar ett sådant och vi brukar då erbjuda vuxna att delta. 2012 går lägret av staplen v 32. Mer information om detta, om vuxegnrupp erbjuds och i så fall tider och kostnad, kommer att finnas här så snart det går.

Nya skridskor

Skridskor finns i många olika utförande och kvalitet. Försök att hitta några som ger stöd åt vristen, det är betydligt lättare att åka då. Det bästa är att gå till en butik som säljer "riktiga" konståkningsskridskor (du hittar sällan bra konståkningsskridskor på vanliga sportbutiker). Då får du hjälp med typ av känga och typ av skena. "Riktiga" skridskor är dyra, en bra nybörjarsko+skena kostar ca 1800 - 2000. Ett alternativ är att köpa begagnat.

Vi har samlat mer utförlig information om utrustning, för alla grupper inom klubben, på sida Utrustning.
Fråga också gärna dina tränare om tips & hjälp.

Övningar

Om du vill öva själv mellan lektionerna så kan det vara en bra idé att öva på de sk Tekniska testerna som klubben erbjuder. Det är en samlig grundövningar inom kosntåkning som man ska lära sig och som tränaren checkar av. De tekniska testerna finns i 6 nivåer och går från mycket enkla moment till relativt svåra, så de räcker ganska långt.

Då man klarat alla lokala tester är man redo för att testa inför riktiga konståkningsdomare, i nationlla tester.

 


Ad:

Copyright © Sportnik AB and others 2011. All rights reserved • This site stores cookies on your computer. Read more