Anmäl till skridskoskola här

Tränare i IFK Lidingö konståkningsklubb   

Samtliga våra tränare i klubben är f.d åkare som själva tränat och tävlat på olika nivåer upp till svensk elit. För IFK LKK är dock tränarutbildning och andra idrottsledarutbildningar, goda ledaregenskaper och erfarenhet av att var ledare den viktigaste biten. Vi håller med Yannick Tregaro, du behöver absolut inte varit elitidrottare själv för att vara en bra tränare. Engagemang och att vara en god ledare jämte pedagogik och kunskaper inom idrotten kan fostra många bra idrottare inom klubben och sporten. 

Tränarna har utbildat sig olika långt genom att gå Svenska Konståkningsförbundets tränarkurser. Utöver det har tränarna auskulterat hos mer erfarna tränare, deltagit vid SISU-kurser, idrottsledarutbildningar och idrottskurser.

 

Presentation av våra tränare:


Joshua Spicer       076-896 59 26      frogbear2000@aol.com
Josh Spicer är nyutnämnd huvudtränare för IFK Lidingö Konståkningsklubb. Han har arbetat i klubben sedan 2010.

Josh växte upp i Berwick, Kanada och började åka skridskor som treåring. Som alla kanadensare började han spela hockey. Vid nio års ålder ville hans mamma att han skulle börja åka konståkning för att förbättra skridskokunskaperna för hockeyn. Han tyckte om det så mycket att han slutade med hockeyn för att satsa på konståkningen.Josh tävlade som A-åkare upp till senior nivå i Kanada. När han fyllde arton år flyttade han till Toronto för att träna tillsammans med bl.a. den fyrfaldiga världsmästaren Kurt Browning.

Han började sin professionella karriär vid 19 års ålder med Disney On Ice där han var huvudroll i flertal år. År 2009 turnerade han även med Holiday On Ice i Europa. Josh avslutade sin professionella karriär med att jobba med en av den mer prestigefyllda is show producenterna världen, nämligen Willy Bietak Production/Royal Caribbean Cruise Lines. Han spenderade sex månader i Karibien på det näst största kryssningsfartyget i världen.

Efter elva år av turnerade runtom i världen med några av de allra bästa inom konståkning har Josh skaffat sig en enorm erfarenhet som inte kan läras ut.

 

Isabelle Lindström        070-773 14 45        isabelle.lindstrom@hotmail.com

Tränar U2-, Speed-grupperna och konståkningsskola SKF:s tränarutbildning steg IIB . Tränare sedan 8 år tillbaka. Började som nioåring med konståkning och har tränat och tävlat för IFK LKK. Har med åren börjat arbeta med kommande tävlingsåkare och har sedan förra säsongen ett större ansvar i och med ansvaret för klubbens konståkningsskola och Speedgrupp. Tog studenten år 2006 och studerar nu ekonomi vid Handelshögskolan i Stockholm. Utöver konståkningen tycker Isabelle det är väldigt roligt att rida, dansa och umgås med familj och vänner.

 

 

Moa Lidman


Caroline Andersson 

SKF:s tränarutbildning steg II.

Caroline Andersson studerar på Bosön. Hon kommer ursprungligen från Säter där hon åkt konståkning sedan 4 års ålder. Hon avslutade son tävlingskarriär för några år sedan och har sedan dess varit aktiv som tränare.

 


Lou Lundbäck

 
 

Yvonne Skorsdal 

SKF:S högsta utbildning steg IV.

Yvonne arbetade under många år med konståkning på alla nivåer i IFK LKK innan hon gjorde ett uppehåll för jobb, barn och ytterligare studier. Hon är tillbaka på isen och arbetar framför allt med våra yngre satsande åkare. 

 

Owe Ridderstråle
Owe deltar i teamet som tränar vuxengruppen. Han har sin konståkningsbakgrund i grenen isdans där han deltog på SM och NM under senare delen av 80-talet. Owe deltog i "Stjärnor på is" och tävlade med kändisen Anki Edvinsson. De tog tillsammans hem 6:e platsen i programmet.



Copyright © Sportnik AB and others 2011. All rights reserved • This site stores cookies on your computer. Read more