|
|
Hammarby anställer ungdomstränare
- Det ska bli kul att jobba med fotboll på heltid, säger Charlie. Det har alltid varit en dröm. Det känns som att Hammarby har något på gång och det jag ser fram emot att vara med och bidra till det.
Hur ser din tränarbakgrund ut?
- Jag började i Högdalens AIS som ledare när jag var 17 år. Större delen av min tränarutbildning och erfarenhet fick jag sedan i IF Brommapojkarna under åren 1999-2010. Här fick jag träna många talangfulla spelare som idag spelar i Superettan och Allsvenskan. Några är till och med utlandsproffs. Nu närmast kommer jag från ett år i AIK:s ungdomsakademi.
Vad blir dina arbetssysslor i Hammarby?
- Jag skall börja jobba heltid i Hammarby från den 1 augusti. På dagarna kommer jag att vara fotbollsinstruktör i Hammarby Akademin och vara placerad på Gubbängsskolan. På kvällarna kommer jag att träna Hammarbys Elitlag på ungdomssidan.
Vad har du för förväntningar på ditt nya arbete?
- Jag hoppas på att bidra med min entusiasm och långa erfarenhet av talangutveckling. Det skall bli kul att jobba tillsammans med Johan Lager igen som jag känner sedan min tid i BP. Jag har blivit väl omhändertagen så här i början och nu ser jag fram emot att köra igång