Sportnik.se    Norrtulls SK    NSK F01   
  Visitors: 7 403
Laget har inomhusträning i Rödabergsskolan på onsdagar mellan kl 18.20-19.10.

Bara vinster i Järfällaligan

2008-10-05 23:31 By Pernilla Tappert

Laget spelade idag med två lag åter i Järfällaligan. Cupen hade få deltager i årsgruppen men fyra lag kom till spel varav vi hade två. Varje NSK lag fick så spela två matcher var då vi inte ville möta varandra (samma lag!) Då flickgruppen -01 inte hade tillräckligt med lag gick ett P02 in. Båda NSK laget fick i två matcher möta samma lag, Järfälla F01 samt Järfälla P02. Det var "repris" på alla båda matcherna. Mot flicklaget vann båda NSK lagen med 3-1 och mot pojklaget vann vi båda matcherna med 3-0. Lagets spel i dagens riktiga "höstrusk" med regn och blåst var okej men inte mer. Inte så konstigt - de skakade på planen och frös! Spelarna gjorde vad de skulle och vann alla sina matcher! Många nya lagkompisar spelade idag och det är en del att jobba på för oss tränare då de inte riktigt visste vad domaren dömde! Vi tar med oss det - farten framåt var det inget fel på och vi gjorde fina mål! Medaljer fick alla som medverkat i Järfällaligan och vi lägger till den i vår fina medaljskörd - 3 cuper, 3 medaljer, 16 matchar, en oavgjord, 14 vinster - bara en förlust! Nu är det slut med cupspel utomhus. Vi spelar här näst två träningsmatcher mot Värtan. Sedan kommer laget spela några inomhuscuper under vinter för att hålla "ångan" upp och ha kul tillsammans!

Järfällaligans avslutande duktiga spelare: Karin, Charlie, Lia, Adina, Minna, Juni, Elsa, Clara, Lovisa, Elvira, Rebecca, Lina, Sonja, Isa och Siri. 

Comments

Be the first to make a comment!

More news

Ads:

Copyright © S-Port and others 2008. All rights reserved • Contact us • This site stores cookies on your computer. Read more