Tack alla tränare, lagledare och föräldrar som fixade en så trevlig kick-off i helgen! Johan var helnöjd trots att det inte blev så mycket fotboll :). Hälsar Erica Lind
Tack till Hampus och Gustav som bidrog till att P99 vann sista matchen i Sanctan mot Stocksunds IF. Det verkar som om vi vinner när vi lånar spelare från er. Kul! Hälsningar Anders
All heder till de grabbar som mötte Täby IS igår. Trots 0-10 (?) så kämpade ni på och spelade ert spel. Ett spel där ni försökte hålla bollen inom laget och som blev bättre ju längre matchen gick trots att bollarna trillade in i eget mål. Joel gjorde en kanonmatch, som vanligt. Vi får nog träna lite på att rensa mer resolut och hjälpa våra målvakter.
Idag mötte vi ett lag som gjorde mer mål än oss men killarna gav inte upp - det var verkligen kul att se.
Dem jagade boll, dem rulla boll, dem sparka boll - alla kämpa ändå & det ska ni ha en applåd för.
En man va ute och cykla när han plötsligt fick punktering.Det va en bra bit( 60km) hem och han klarade inte av att bära cykeln hem så han liftade med en Ferrari. Men nu visade det sig att Ferrariägaren hade storhandlat på IKEA så dom spände fast cykeln bakom bilen och så fick han sitta på cykeln och hanskulle plinga om det gick för fort.
Sagt och gjort, men efter en stund blev Ferrarin omkörd av en Jaguar så dom två börja köra ikapp. Mannen på cykeln plinga för kung och fosterland men chauffören hörde det inte. De båda bilarna körde rakt förbi en bensinmack där en man med sin motorcykel stod och fick bevittna vad som hände. Han tappade hakan och ringde genast sin kompis.
- du kan aldrig gissa vag jag har sett! skrek mannen.
- va såg du?
- först kom en Jaguar i full fart, efter honom kom en Ferrari och ville köra om, och efter Ferrarin kom en cykist som plingade för att få köra om!
Tack Hampus, Conrad,Olle, Theo S, Gustav E, Natte, Oskar för idag som bollkallar när VBK mötte Viggan - vi hade 7 killar närvarande, Kanon!
Skulle även hälsa från Mats Holm att ni gjorde ett bra jobb. + att han gillade att vi hade lagt ut kallelse för då kunde han se hur många det var som kom upp. Vi var dem enda som gjorde så.
Tyvärr så förlorade VBK med 1-2 men jag hoppas att ni hade det bra ändå.
Tänkte lämna lite info om hur läget är inför cuperna.
Täbyblixten är nu full. Det blev 2 lag från oss och det är 11 st i varje lag. Så det går ej att anmäla sig dit pga att det är full styrka i båda lagen.
Oktoberpokalen. Här är det 20st anmälda (ev 21st beror lite på Hokey killarna) och även här är det 2 lag. Men detta innebär att det finns plats kvar för 1-2 spelare.
Så passa på att anmäla er om ni är spelsugna och känner er redo. Som sig bör så har jag ett slutdatum för anmälan till denna cup och det sista datumet för anmälan är 2/9-11. I övrigt så pågår denna cup under fred-söndag. Kan bli så att ett lag spelar gruppspel fredag och det andra på lördag. Alla slutspel osv sker på söndag.
GLÖM NU INTE ATT SNARAST BETALA IN TILL CUPERNA ! Obs! om ni betalar via lagkontot glöm ej att skriva namn på den betalningen gäller.