Fritids
Fritidshemmet är öppet från 8.00 till 17.30. Alla elever går i skolan mellan 8.30 och 14.00, men eftersom fritids är integrerat i skolans verksamhet håller fritidspedagogerna i vissa ämnen även under skoldagen. Det kan vara miljöarbete, datakunskap, naturstudier och utelek. Tanken är att de ska överföra de teoretiska kunskaperna till praktik och förstärka förståelsen av skolämnena svenska, matematik, SO, NO och engelska. Fritidspedagogerna undervisar också i bild, slöjd och idrott. På fritids arbetar tre fritidspedagoger och lärarna från förskoleklassen.Fritidshemmet arbetar för att ge barnen en meningsfull fritid och ska vara ett komplement till hemmen.
Fritidsverksamheten på eftermiddagen är en blandning av fri lek, eget skapande och vuxenledda aktiviteter. Den stora skolgården med träd, buskar, basketkorgar, rutschbana och gunga ger barnen möjligheter till fri lek. Gymnastiksalen, bildsalen och hemvisten (där det finns spel och leksaker) finns alltid tillgängliga för barnen på fritids. Barnen har också tillgång till vårt bibliotek, en mysvrå och datorer på eftermiddagarna. Under vår, sommar och höst ordnar fritids uteeftermiddagar då man utnyttjar Djurgårdsskolans vackra omgivningar.
Vi samarbetar med Kulturskolan som varje vecka har grupper i teater och dans i skolans gymnastiksal, blockflöjt och äldre elever kan anmäla sig till piano. Vi har också ett samarbete med Handslaget. Barnen får under perioder möjlighet att prova på olika idrottsaktiviteter.
Fritids arrangerar även ett antal utflykter på loven, till exempel skogs- och fiskeutfärder. Dessutom medverkar fritids på alla friluftsdagar. Varje vår arrangerar fritids också ett uppskattat avslutningsläger för treorna. Bildspel från tidigare läger ser du nedan.
Copyright © Sportnik AB and others 2011. All rights reserved • This site stores cookies on your computer. Read more