1997 - Sveriges och Europas bästa Masterssimklubb

 

 
Av sektionens tre discipliner simning, hopp och vat­tenpolo är det bara den sistnämnda som har elitbetonad verksamhet om vi bortser från Hellas Masters som för åttonde gången i rad blev bästa klubb vid Masters-SM i Södertälje i mars månad.

Hellas tog hem vandrings­prisen för bästa klubb totalt och även Svenska Sim­förbundets vandringspris för bästa lagsimningsklubb.
 

 

Masterssimmarna

befäste sin ställning som Sveriges och Europas bästa Masterssimklubb vid Masters-EM i Prag 3-7 septem­ber.

Världsmässigt står sig Hellas också bra i konkur­rensen inte minst genom de världsrekord som klubben är bokade för.

Nu senast när Glen Christiansen (40) vid tävlingar i Hildesheim, Tyskland, presterade tre världs­rekord i bröstsim, på 50 m 29,86 (väl under kvalgränsen för 'riktiga' SM), på 100 m 1.06,72 och på 200 m 2.27,86.

OLD STARS FIRENZE 2009
Hellas Masters båttur med Bosse Ljungberg
SM i Söderhamn
Copyright © Sportnik AB and others 2011. All rights reserved • This site stores cookies on your computer. Read more