Mycket på gång...


Under oktober månad var vi (IK Nordia) med i den mycket uppskattade utställningen om Idrotten i Enköpings Kommun. Vi hade förmånen att få ett ganska stort utrymme vilket var glädjande för oss då vi lagt ned ett ganska stort jobb på att få det hela intressant.

Som vanligt (är man böjd att säga) är det Elsie som jobbat mycket för att få det här bra och vi har med gemensamma krafter intevjuat, samlat in material och dokumenterat vår historia som sträcker sig så långt tillbaka som till början på 1900-talet. Nu har vi ett mycket bra grundmaterial att bygga vidare på och det kan eventuellt bli en lokal del av utställningen under vinter i Grillby.

I dagarna hoppas jag att det råder full aktivitet på försäljningen av årsfestbiljetter. Det vore väldigt roligt om vi kunde se över 100 Nordianer i Litslena på lördag.

Den 25 november planerar vi en uppmuntrings/utbildnings/tema-kväll för våra ledare och övriga som är intresserade. Vi har bjudit in en person från Uppsala som skall prata lite om hur vi kan och skall agera när vi coachar våra lag både i träning och match. Jag väntar bara på ett klartecken från honom men planera in tisdagen den 25 november kl 19.00 i Grillbyskolans matsal.

"Vänlighet är kärlekens småmynt som ska användas i de dagliga utgifterna"

/Gunnar


Copyright © Sportnik AB and others 2011. All rights reserved • This site stores cookies on your computer. Read more