|
|
Matchreferat Älvsjö AIK FF 1 - Sköndals IK
Straxt innan matchstart börjar det dugga lätt men tjejerna är taggade och på när domaren blåser igång matchen.
Från början dominerar Älvsjö och skapar tryck runt vårt mål men Klara kommer loss med bollen och sätter snart första bollen i Älvsjös mål.
Regntunga moln hänger över oss när vi samlas på Sköndals Bollplan på morgonen för "returmatch" mot Älvsjö. Straxt innan matchstart börjar det dugga lätt men tjejerna är taggade och på när domaren blåser igång matchen. Från början dominerar Älvsjö och skapar tryck runt vårt mål men Klara kommer loss med bollen och sätter snart första bollen i Älvsjös mål.
Vi kommer nu in bättre i matchen och skapar några bra chanser samtidigt som Tintin i målet gör några fin räddningar. När ca halva första halvlek spelats lyckas så Älvsjö till slut trycka in bollen bakom Tintin.
En snabb replik från Klara, som redan efter en minut, gör ytterligare ett mål ger oss en kortvarig glädje då vi glömmer bort att jobba hem och Älvsjö i samma minut sätter sitt andra mål för dagen. Straxt före pausvila kommer så Lenora fri och 3-2 är resultatet när vi går ut för pausvila.
I halvtid pratar vi mycket om inställning och att fortsätta jobba och tjejerna känns taggade när de kliver in för andra halvlek. Och vi står återigen emot bra när Älsvjö trycker upp oss långt i försvar.
När så regnet ökar i kraft är det många av tjejerna som helt slutar spela fotboll och blir helt stillastående. Vi tappar positioner och hjälper inte varandra så Älvsjö hinner göra tre mål i andra halvlek innan matchen är slut.
Trots fina möjligheter och god kämparvilja för både Ella och Leia så stannar dock vår målskörd för dagen på tre mål.
På det stora ska tjejerna vara mycket nöjda med sin insats men vi måste bli bättre på att hålla i vårt spel genom hela matchen då vi hitills i alla matcher har haft perioder då vi blir helt stillastående och det straffar sig alltid genom ett eller flera mål bakåt.
Härligt kämpat i regnet tjejer.