|
|
Tränare:
Erika Larsson – har ett förflutet som spelare i anrika Gideonsberg och Bälinge. Men knäna sa ifrån och hon tvingades lägga ner det egna spelandet. Hon tog steget över och blev tränare och har förutom att träna klubblag, också jobbat som talangutvecklare i Upplands Fotbollsförbund.
Vid sidan av fotbollen är hon utbildad apotekare och har också drivit bokförlag.
Lotta Hertzberg – U3-utbildad tränare, som tränat tjejlag sedan hon själv var i tonåren.
Hon är utbildad Hälsopedagog från GIH och ansvarar främst för lagets fysträning, mentala träning och kost & näringslära.
Läs mer om Lotta här >>>
Nalle Högberg – utbildad fitnessinstruktör och sjukgymnast, med led- och muskelrelaterade funktionsproblem som spcialitet. Nalle har en egen målvaktskarriär i bagaget och är också målvaktstränare. Nalle är assisterande tränare och hjälper också laget mellan stolparna när så behövs.
Lagledare:
Stefan Svarrer – har varit aktiv i föreningen i många år och har följt flera av tjejerna i truppen sedan de började spela fotboll i sexårsåldern.
Stefan hjälper också till med fysträning och material.
Mentor:
Kathrin Lehmann – proffsmålvakt från Tyskland och Schweiz, som vaktade målet i Hammarby Damfotboll 2007-2008. Hon har också meriter som landslagsmålvakt i schweiziska landslaget och blev här om året Uefa Cup-mästarinna med tyska Duisburg.
Hon driver ett antal egna fotbollscamper i Tyskland och Schweiz, och är kvinnan bakom den internationella tjejcupen KA-Cup i München.
Läs mer om Ka >>>