Summering Vintercupen 2011, Söndag 13/2 RM Hallen

5-manna fotboll i ruggigt kall tälthall ute i Djursholm. Vi valde i år att inte anmäla oss till Snöbollen (seriespel under vintersäsongen) och Vintercupen i RM Hallen med spel på konstgräs kändes som ett roligt avbrott från inomhusfotbollen. Tre matcher väntade i gruppspelet med start kl 14 - första matchen mot starka IFK Aspudden. Ett tidigt mål tog oss upp i ledning och trots att vi tidvis spelade med bara tre utespelare pga en utvisning och Aspudden kämpade så kunde vi hålla nollan och gå segrande ur matchen, vinst 1 - 0. Nästa match mot ett starkt FC Djursholm som hade flera lag anmälda i turneringen. Djursholm hade en svårforcerad backlinje med en nr 10 med stabil teknik och bra bollar upp till forwards. Djursholm lyckades göra ett mål och trots att vi försökte med både långa bollar och spel genom laget så kom vi aldrig till några egentligt bra avslut, förlust 0 - 1. Sista matchen i gruppspelet mot vad som verkade vara det svagaste laget i gruppen. Viggbyholm uppvisade ett något långsammare och mindre svårt spel än de två tidigare lagen i gruppspelet och en vinst kändes som ett måste. Det dröjde dock länge innan det första målet kom. Ytterligare ett mål senare var vinsten klar och eftersom Aspudden hade bara lyckats med en vinst och en oavgjord så blev vi grupptvåa och gick vidare till slutspel, vinst 2 - 0.

I slutspelet mötte vi först ytterligare ett FC Djursholmslag som dock var lite sämre än det första (trots att de hade lånat spelare från det andra laget - inte ok). Vinst blev det i alla fal, 3 - 1 och vi gick vidare till semifinaler. I semin mötte vi ett gäng från Huddinges P98U som vi vet är ett bra lag. Vet inte om man ska skylla på kylan -10! eller att klockan var så pass mycket men å andra sidan gäller dessa förutsättningar även för motståndarlaget. Huddingelaget var i alla fall vassare och inte alls orättvist slutade matchen med en förlust 1 - 3 och därmed var cupen överför vår del.

Vårt anfallsspel var inte alls bra under hela turneringen. Enkla igångsättningsregler som vi har gått igenom tillämpades inte av alla i laget och vi fick ofta svårt att ta oss vidare från första till andra och vidare till tredje tredjedelen. Försvarsmässigt var vi något bättre än vad vi har uppvisat historiskt men tyvärr tillämpar vi inte heller här grunderna på ett konsekvent sätt. Pressar vi bollhållare så påbörjar vi och avbryter inte pressen förrän vi har fått kontroll på bollen eller framkallat ett misstag. Mycket av vårt spel framåt bestod av ett fåtal passningar till forwards som gav sig iväg på soloräder kanske tvingade av att det sällan fanns ett spelalternativ till den andra forwarden eller understöd från en uppflyttad backlinje. Det vi övar på träningarna ska tillämpas på planen.

Sett till arrangemanget så blev intrycket tyvärr inte speciellt positivt. Vädret kan man inte göra något åt men däremot organisationen.

- Uppvärmningsyta = nästan obefintlig. Ställ husvagnen och kiosktältet utanför hallen nästa gång.

- Planstorlek = för smala planer. Ska du hålla en cup för knattar ok men inte när du bjuder äldre lag.

- Spelregler = tillämpa dessa eller strunta i att överhuvudtaget skriva några. Gult kort - är det utvisning i 2 min ja/nej? Vi fick två utvisningar av en domare och en annan delade ut gula kort på löpande band men alla fick fortsatta att spela. Fri representationsrätt? Arrangörsföreningen flyttade spelare mellan lagen och trots att domaren blev informerad om detta så fick spelet fortsätta. Två gånger satte målvakter igång spelet genom att spela bollen till sig själva - ska resultera i frispark. En annan domare hittade på en frisparksregel när vår målvakt inte tog upp bollen tillräckligt snabbt - maskning kallades det trots att bollen enligt reglerna var fortfarande i spel.

När det här påtalades för både domare och arrangörerna som gick omkring i gula västar så hänvisade de till varandra. Märkligt i sammanhanget var att många utav domarna är erkänt bra domare som man ofta ser i mer namnkunniga turneringar.

Idag finns det många fler turneringar än för några år sedan, på gott och ont. Föreningar ser en möjlighet att dra in pengar från dessa arrangemang men tyvärr ser man ibland att det blir viktigare än att leverera. Vi drar ett streck över den här cupen och blickar framåt.

Summering KFF cupen 2011

Liten cup med endast 8 deltagande lag. I vår grupp hade vi Vasalund, Vendelsö och Viksjö. Första och andra matchen mot Viksjö respektive Vasalund, två lag som både mot oss och även andra lag jobbade mer på försvar och kontringar än något eget spel. Vi hade bollen större delen av tiden men kom inte till avslut särskilt många gånger. Visst var det trångt eftersom motståndarlagen backade hem som de gjorde men vi borde ha spelat något snabbare och varierat vägar in framför deras mål och framförallt gått på avslut mera. I match ett och två oavgjorda resultat vilket gav oss två poäng och måstevinst mot Vendelsö som hade fyra poäng från sina två möten. Vendelsö var inte mer spelskickliga än varken Vasalund eller Viksjö men hade ett par småkillar som förvaltade deras anfall något bättre än vi. Ett tidigt Vendelsömål och senare ännu ett mål gjorde att vi började spela mer desperat och mindre strukturerat. Det gäller att fortsätta att spela efter inövad modell även när resultatet går emot en. Nåja, vi fick tre matcher i benen mot för dagen jämnt motstånd. Sett till tidigare prestationer borde vi ha vunnit men gamla resultat hör till historien, idag höll vi inte riktigt bra nivå och då har vi ingenting i en final att göra. Träning på söndag (läs imorgon 23/1).

Luciacupen 2010 

Första matchen mot Boo FF. 4-0 till Stuvsta
Vi spelade dagens första match. Bra passningsspel, killarna var vakna och taggade från första stunden. Det mesta funkade som det ska. Spelarna visste vad de ville göra med bollen innan de fick bollen. Hungriga killar som ville göra mål från början till slut.

Match nummer två mot Huddinge U-lag. Förlust med 1-2
Här spelade vi vår bästa match mot laget som senare vann pokalen. Hög tempo, kämparinställning från början till slut. Huddinge lutade sig mest på individuella insatser och färdigheter och utnyttjade våra misstag men vi var inte långt ifrån. Vi hade många målchanser och killarna bjöd på en högklassig fotboll.

Tredje match mot Täby FF2. Vinst med 1-0
Och så var gruppspelet klat.

Kvartsfinal mot Täby FF1. Förlust med 0-3
Spelmässigt och i antal chanser var vi bättre än Täby men bollen ville inte in och det är i slutändan målen som räknas......

I det stora hela gjorde vi en bra turnering. Det vi får ta med oss den här gången är bland annat att Anfallarna måste jobba hem och hämta bollen och i försvarslinje får vi ha bättre koll på ryggen.

Novembercupen 2010

Grattis till guldet och till en väl genomförd turnering grabbar! Novembercupen är ingen stor turnering men likväl en tävling där det gäller att vara bäst bland de lag som är anmälda till åldersklassen och ni var bäst. Två matcher i gruppspelet där Vasalunds IF stod först på tur. Det verkar som om Stuvsta IF:s pojklag har alltid svårt att vakna till första matchen. I omklädningsrummet hade vi våra sedvanliga gäspare (ni vet vilka ni är :) och vi ledare peppade och sparkade igång laget. Det verkar ha gett effekt för nånstans i 5:e matchminuten vaknar laget till liv och spelar till sig en vinst helt rättvist. I omklädningsrummet pratade vi efter matchen och vi var alla överens om att vi borde ha gjort bättre ifrån oss mot den klassen av motstånd matchen bjöd på men vi var såklart nöjda trots allt med första vinsten. Resultat: Vinst 2 - 0

Näst på tur stod Tyresö FF som såg supertaggade ut. Mycket riktigt så sprang de som illrar över hela planen men ett bättre organiserat Stuvsta med mer variation och tanke bakom varje spelsituation löste både försvaret och anfallet på ett bättre sätt än motståndet. Den här matchen var målvakternas match. Både vi och Tyresö var lyckligt lottade att ställa upp med grymma målvakter vilket gjorde att resultatet egentligen inte speglar antalet avslut på mål utan mer hur duktiga målvakterna var. Resultat: Vinst 2 - 1

Gruppseger transporterade oss raka vägen till semifinal. Medan Tyresö FF och Vasalunds IF var upptagna med att kvala vidare mot 2:an och 3:an i den andra gruppen satt laget och fikade och kollade på när andra Stuvstalag spelade i turneringen.

När kvalspelet var över förundrades vi att samma lag som vi hade spelat mot i gruppen hade lyckats ta sig tillbaka in i striden och råkade i slutspelsträdet hamna på vår tallrik igen. Vetskapen om att vi hade slagit de tidigare och det trots att vi hade egentligen inte spelat vårt bästa gjorde att guldet glimrade lite i horisonten. Men tidigare förluster har lärt oss att resultat skapas i matcher, inte i tabeller.

Semin var en bättre bild av vad första matchen mot Vasalundslaget borde ha sett ut och resultatsiffrorna stannade på 4 - 0, fördel Stuvsta.

FINAL! och såklart mot Tyresögänget som nu såg ännu mer taggade ut. Vi samlades i en ring och konstaterade kort att det handlade om 15 minuters full gas och inga misstag. Här skulle vi spela som Barca "Ens hi deixem la pell" på katalanska betyder "Vi kommer att lämna vår hud" , lite underligt men vad som menas är att vi kommer att  anstränga oss till det yttersta. Matchstart och ett snabbt Stuvstamål, helt otroligt, skulle det vara så här enkelt? Nix, resterande 14 minuter var det ett ställningskrig mellan två lag som ville ha guldet. Vi kanske borde ha satt något mål till men än en gång brljerade Tyresös målvakt i buren. Slutsignal och vinst, va? Är det klart? Guldpokal och medaljer till de som var bäst denna söndag - Stuvsta IF.

FC Djursholm ICA Kvantum Cup 2010

Välanordnad cup med lagom långa pauser mellan matcherna och bra motstånd överlag. Vi hamnade i en grupp tillsammans med Alvsjö AIK, Bollstanäs SK och FC Djursholm. Korta matcher på 15 min gjorde att det gällde att trycka ner gasen i botten från start i varje match, här fanns det inte tid att vända resultat. Första och andra matchen mot FC Djursholm och Bollstanäs SK var en bra start på turneringen. Högt tempo och enkelt spel utan speciellt många misstag resulterade i två segrar och sex poäng i tabellen. Vår inlånade målvakt Viktor storspelade i målet och hade lekstuga med motspelarna genom att bränna tid och be de hämta bollar bl a. I tredje matchen mot Älvsjö AIK åkte vi på en "onödig" förlust. Älvsjö kändes inte bättre egentligen - det var mer vårt spel som saknade tempo och beslut. Vi lämnade denna match som frågetecken. Poängen och målskillnaden räckte till A-slutspel vilket är rätt slutspel för er nivå. Som tvåa i vår tabell ställdes vi mot ettan i grupp 3, FC Syrianska, som hade vunnit sin grupp klart och hade enligt uppgift spelare som var både tekniska och fysiska. Oavsett hur långt vi kom i slutspelet så visste våra grabbar att varje match skulle spelas som en final och den här matchen visste vi skulle bli en tuff historia. Högt tempo från början till slut. Varken vi eller Syrianska hade speciellt många klara avslut på mål. Vi hade marginalerna med oss och satte två av dessa och presterade framförallt ett mycket effektivt försvar som gjorde att Syrianska kunde göra mål bara en gång efter snabbt och rörigt spel framför vårt mål (så där brukar våra insläppta mål se ut). Killarna ropade glatt efter den här matchen som kändes som en final. Näst på tur stod AIK P99 Akademi som enligt uppgift är ett av de bästa P99 lagen i landet. AIKs spelare var kvicka med boll och i passningsspelet. Förlusten kändes inte orättvis nånstans men jag undrar hur det hade gått om vi hade fått spela den här matchen tidigare med lite piggare huvud och ben. Nåja matcher spelas när de spelas och det är bara att gratulera AIK till vinsten. Väl hemma var jag helt övertygad om att AIK skulle ta hem finalen. Döm min förvåning och säkert alla andras när Bollstanäs SK slår AIK med 2 - 1 i finalen. Vi slog Bollstanäs och även om de spelade ganska organiserat och hade starka och jämna spelare i varje position så var vinst mot AIK en överraskning för min del i alla fall. Det bevisar att det går inte att räkna nivå efter tabeller. Matcher ska spelas och där avgörs vem som är bäst. Grattis Bollstanäs till guldet och vi tackar FC Djursholm för inbjudan till en rolig cup.

/Kalle

Aros Cup 2010

Uppdatering 18/6 kl 13.25 Första matchen avklarad. Motståndare: Nynäshamns IF. Svårspelade planer och nervösa killar. Trots inte speciellt vackert spel lyckades killarna göra två snygga mål i första halvleken med lobbar över Nynäsmålvakten. I början av andra gjorde Edde ett snabbt mål men Nynäs mer taggade och lyckades kvittera! p g a några misstag i försvaret, framförallt då bollar från luften inte togs emot innan de studsade i marken. Om underlaget är ojämnt och vått så måste man få kontroll på bollen innan den tar i underlaget. I senare delen av andra halvleken ökade killarna tempot och trots ett antal missade målchanser gav det utdelning i form av ytterligare två mål varav ett där Simon lyckades dribbla av deras målvakt. Slutresultat: vinst 5 - 3. Bra början.

Uppdatering 18/6 kl 22.27 Vinst i andra matchen också. Avvaktande spel efter misstankar om att ett utländskt lag borde vara bra. De var dock inte så duktiga och våra killars självförtroende växte ju mer dem spelade. Några fina passningsserier trots att naturgräs à la potatisåker inte är det bästa underlaget att passningsspela på. Det borde ha blivit fler mål men glädjen gjorde nog att killarna slappnade av och missade ibland självklara mål. Slutresultat: vinst 5 - 1.

Uppdatering 19/6 kl 23.03 Två matcher på schemat hade killarna idag. Vinsterna i de två första matcherna gjorde att det egentligen inte spelade någon roll hur vi presterade i den första matchen idag, vi skulle få spela A-slutspel i alla fall. Men, vi pratade tydligt innan matchen om att vi ger inte bort matcher utan ska alltid gå in och ge 100% oavsett matchens betydelse.

Killarna spelade kanske sin bästa match hittills taktiskt sett. Markering av zon och spelare var mycket bra och ett Sollentunalag som kom från gruppspelet med stora vinster hade plötsligt svårt att hitta fria spelare att spela med. Våra killar gick upp i ledning med ett snyggt nickmål. Stuvsta hade grepp om matchen då vi fick en straffspark emot oss. Märkligt beslut låg bakom straffen, Stuvstaspelare missade boll med spark och träffade Sollentunaspelare lätt som inte tog skada. Straff. Jag som trodde att straffspark tilldöms om försvarande spelare hindrar spelet med otillåtna medel. Nåja vi har sagt att vi ska spela med de förutsättningar som ges, domare, planer, väder spelar ingen roll, kör på. 1 - 1 och med inte många minuter kvar så åker vi på ett till mål till följd av slarv i markeringsspelet när bollen och spelet flyttade snabbt fram och tillbaka i boxen. Där vet vi att vi har mycket kvar att lära. Det var mycket värre tidigare så att vi får väl acceptera att vi är inte där än vad gäller kvalité i försvarsspelet. Slutresultat: förlust 1 - 2.

Den första slutspelsmatchen skulle spelas mot Ekerö spelades på en annan plan som var bokstavligen en äng som man hade kört gräsklippare över satt dit ett par mål på och sprejade linjer på. Om bollen studsade oberäkneligt på Hamre IPs planer så dämpades den på denna "IP" som när man spelar strandfotboll. Här gällde det att passa i korta serier och gå på avslut ofta. Ekerö hade ett bra försvar på egen planhalva och det var svårt för killarna att koppla med passningarna i sista tredjedelen. Fram och tillbaka spel från båda lagen utan vassa avslut. Tyvärr åkte vi på två liknande mål då vår målvakt hade svårt att bedöma bollbanan på två egentligen rätt enkla skott med hög bollbana. Oväntat då Andrew brukar vara nästan felfri i målet men kanske ett resultat av att vi gick in i matchen med kort varsel och mycket kort uppvärmning/intrimning eftersom det inte fanns någon riktig yta att göra det på. Killarna lyckas reducera till 1 - 2 men trots många avslut och stark insats från alla så räckte inte tiden för att kvittera. Resultat: förlust 1 - 2 och därmed var cupen slut för vår del.

Alla resor bär med sig något nytt och här tycker jag att ni gjorde två riktig bra matcher (2 sista). Markeringsspelet av zon och spelare såg mycket bättre ut än i slutet av vårens seriespel. Bra grabbar!


Ad:

Copyright © Sportnik AB and others 2011. All rights reserved • This site stores cookies on your computer. Read more