|
|
Sportex stänger
NSK:s klubbutik, Sportex på Surbrunnsgatan, kommer att stängas inom 1-2 månader då det av olika skäl inte var möjligt för dem att vara kvar. Situationen har dykt upp hastigt vilket innebär att det i dagsläget inte finns några konkreta planer på vad butiksstängningen kommer att innebära. Sportex inser dock värdet i att ha en butik i Odenplan-området och har för avsikt att hitta nya lokaler så fort som möjligt.
För NSK:s del innebär detta att vi inte längre kommer att kunna leverera paket via butiken. Därmed söker vi i första hand en tillfällig lösning - dvs. en butik, affär, kontor eller dylikt som kan tänka sig att agera mellanhand. Vet ni någon sådan så hör av er till norrtull_fotboll@hotmail.com snarast!
Finns det någon som även vet något om en potential ny lokal om cirka 600kvm till Sportex i området så får ni gärna höra av er till dem!
Hur vi kommer att agera på sikt kommer NSK:s styrelse att diskutera.