Helgen i Sanktan handlade om dubbla möten med Täby FK. I division 2 var det en holmgång som vi tyvärr inte kunde stå emot medan det i 4an var en ganska kontrollerad seger som kunde bärgas.

DE startade riktigt bra mot Täby, och gjorde tidigt 1-0 och med fler bud på att utöka ledningen. Hemmalaget va fokuserat och låg rätt i positionerna och höll sig kalla för motståndarnas psykningar och hårda spel. I andra halvlek hamnade DE under press direkt och motståndarna gjorde två alltför l lätta mål på hörnor. I ren iver att kvittera så lämnades blottor bakåt och TFK fick lättvändigt rinna igenom och göra 3-1. Täby vinner väl på det hela rättvist men det är så trist att spela mot ett lag med en sån attityd, det var oerhört fula tacklingar och trista kommentarer från TFK spelare matchen igenom.

Söndagens match mot Täby i div 4 var en juste match, där DE dominerade totalt och de var bara under sekvenserna när vi blev bekväma som Täby fick ta över spelet. DE tog en tidig ledning igen men lät Täby komma in i matchen efter en frisparkskvittering. Då fick hemmalaget nya krafter och gjorde snabbt två mål till till en 3-1 ledning i paus. I andra halvlek skapade DE en mängd heta chanser men lyckades inte få till det, i stället gjorde Täby en sista kraftansträngning och skapade några halvchanser innan DE i princip punkterade matchen med 4-1 målet. I slutminutrarna rann Täby igenom och reducerade men matchen var redan över då. Vi gratulerar till Sixten till sitt allra första mål i DE-tröjan