Vinterderby
Vinterderby
20060312
GrYmsta IP
BP8 och BP 18 äntrade en jättefin grusplan på söndagsmorgonen. Lagen hade aldrig tidigare mötts annat än i matsalen på Roslagscupen -2005. Efter den cupen hade BP18 en liten revansch att utkräva, BP 8 snuvade nämligen BP 18 på semifinalplatsen, efter målskillnad. BP 8 hade vunnit sina matcher stort, medan BP18 vunnit sina med uddamålet.
När den för övrigt utmärkte domaren stoppade pipan i munnen och blåste tittade samtidigt solen fram, spelet värmde dock mer än solen. Kaptenen i 18 manade på sina mannar med stor hjälp av Erik. BP18 tog direkt tag i taktpinnen och tog också ledningen efter fint arbete av Kalle.
Det dröjde en stund innan kvitteringen kom, BP 18 hade vid flera tillfällen haft möjlighet att utöka sin ledning, men BP 8s kvicke kapten ville annorlunda, när han fick en perfekt djupledsboll serverad framför fötterna, hade han inga problem att löpa ifrån de till synes paralyserade backarna. Det blev ett rätt turligt mål trots allt, Oskar H i målet ramlade på en isfläck vid utrusningen och hamnade i fel position vid avslutet.
BP 18 lät sig inte nedslås, taktiken att låta bollen göra jobbet gick hem. Kantlöparna fick flera fina löpbollar. Passningarna mellan anfall och mittfält sågade gång på gång upp stora hål i BP 8s försvar. Kombinationerna varierade, allt man tränat på under vintern visade man upp i första halvlek. Framför allt den fina rörligheten och löpvilligheten på kanterna vann framgångar.
I paus var ställningen 6 - 1, och publiken hade det trevligt i den tidiga vårsolen. Domaren fick välförtjänt beröm av tillresta föräldrar innan han blåste igång andra halvlek.
BP 18 visade att det fina spelat från första halvlek inte var någon tillfällighet, man trummade på i samma spår och resultatet kom tämligen omgående, på en fin pass fick Hugo bollen i full fart på kanten, tunnlade sig förbi en försvarare och lossade stora vänstern....MÅÅÅÅL! Ett synnerligen vackert mål.
Strax därpå drar Erik på sig en onödig frispark i farligt läge. Erik slår uppgivet ut med händerna och tycker att domarn är petig, en ambåge är en armbåge! Precis när frisparken slås kliver Emil som siste man upp och ställer tre motståndare offside. En nöjd tränare står vid sidan och ler. Backlinjen som för dagen bestod av Apy, Emil S, Wille S och Tobias ger varandra tummen upp.
Fram tills det återstår fem-tio minuter kör BP 18 för fullt, man har tyvärr inte samma tålamod utan vill komma till avslut i stället för att börja om, detta gjorde att det blev plottrigt och ostrukturerat i mitten.
Bp 8 var på intet sätt dåliga, man bjöd upp till match med bra attityd och varierat spel, upphävda offsider var det som Sören i BP 8 konstaterade var orsaken till flera av baklängesmålen.
Ett mål till fick en övergiven Oskar i BP 18 målet se trilla in, återigen efter en vurpa på en isfläck.
I slutminuterna då det stod 10-2 fick Alexander i BP 18 en armbåge i ryggen och föll som en fura i straffområdet. Domarn blåser och pekar på straffpunkten. Synnerligen säkert sätter Alex själv sista spiken i kistan, invid målvaktens högra stolpe. Det var Alexanders tredje mål, utöver det visade han upp mycket fint spelsinne vid flera tillfällen.
Matchen slutade 11-2 i BP 18 favör och första utesegern för året var ett faktum.
Ett minnesvärt anfall var när bollen gick på en tråd mellan alla spelare med ett tillslag och Emil T som kanske gjorde sin allra bästa match den här säsongen skulle avsluta med en bredsida från en halvmeters håll och skjuter över....:-)
Emil skrattade åt det efteråt och applåderde sina lagkamrater för det fina spelet.
Tack för underhållningen.
//Björn S

English
Kommentarer
Kommentarsfunktionaliteten är avstängd