Dags att vakna upp ur vinterdvalan
Dags att vakna upp ur vinterdvalan
Någon riktig dvala har vi inte haft i år. De allra flesta i laget är antingen i Asien eller Australien. Vi som har varit kvar på hemmaplan har hunnit vara med i Lidingö Gazzoliners vinterserie i Brommahallarna där resultaten blandats med storsegrar mot topplag och oavgjorda resultat mot bottenlagen. Vi var även med i deras välorganiserade innecup i mellandagarna där vi tog oss till Semi en söndagsmorgon alla mer eller mindre sjuka av olika anledningar.
Det viktigaste har varit att hålla igång även om det inte varit si och så med uppslutningen, målvaktslöst o inlånade spelare.
Nu börjar tiden i alla fall närma sig för en mer seriös förberedelse inför seriestarten. Efter ett par samtal individuellt och i grupp var det därför roligt att se inställningen och uppslutningen till gårdagens match mot Kasam som förra veckan slog Snipers med 7-0. Efter ett blixtanfall låg bollen bakom målisen i Kasam tillsammans med snöret som bollen följde med det stenhårda skottet. Annars var det jämnt i första halvlek där Kasam kvitterade trots massor med bra lägen för narrarna.
I andra halvlek visade Hovet prov på snabbt och rappt passningsspel som dessvärre inte resulterade i några mål, ett stolpskott och några fräsare utanför var det närmaste man kom. Istället kom ett ledningsmål från Kasam helt överraskande och oförtjänt även om en av spelarna utmärkte sig som både bollmottagare och avslutare. Nu var goda råd dyra eftersom det inte återstod mer än fyra minuter på matchen och vi dessutom hade en spelare utvisad. I numerärt underläge visade kapten Berntzon vägen med ett otagbart skott . När det sedan återstod en minut gick bollen på samma snöre som i inledningen av matchen som i stort sett avslutades med segermålet genom nya Fredrik som dunkade upp bollen i nättaket. Grattis.
Må snön smälta snart!!!
Så här den 14:e...får jag säga att jag älskar ...Fotboll! :-)
/Hovnarren

English
Kommentarer
Kommentarsfunktionaliteten är avstängd