Quantcast
cover

BSK Herrfotboll J17

TikiTaka

Deltagare Ja Nej Ej svar
Ledare 0 0 0
Aktiva 8 5 0

Starttid: fre 17 maj 15:00
Sluttidtid: 16:30
Kontaktperson: Thomas Lind
Typ av aktivitet: Träning
Plats: Östermalms IP
Informationslänk Info
Sista svarsdatum: Öppen tills aktiviteten har ägt rum
Uppdaterad: 2015-07-07 06:00:00

Information

Hej!

Våra spelare får chansen att pröva på ett gratispass med Tikitaka, en utbildningsmodell skapad av bl a Tony Gustafsson (tränare i Tyresö FF, tidigare i Hammarby och ass.tränare till Pia Sundhage i USA:s damlandslag bl a). Modellen är starkt influerad av den modell de spanska storlagens ungdomsakademier arbetar efter. Innebär bland annat ett starkare fokus på att utveckla spelintelligens på ett tidigare stadium. (Se vidare i bifogad informationslänk om metoden). Anledningen till gratismöjligheten är att skolan Olympen vill marknadsföra profilklass fotboll med Tikitaka som samarbetspartner. Träningen hålls av den amerikanska tränaren Jackie Bachteler.

Tiden är lite tokig (start 15.00 Östermalms IP) men kanske går det att samordna skjuts för de som är intresserade av att pröva).

Anmäl om ni är intresserade så kan vi ha kontakt senare om vilka som kan följa med och om man har platser över i bilar för de som inte har skjuts.

// Thomas Lind