Två väldigt tuffa och givande matcher mot Enskede IK utspelade sig på lördagen!

Riktigt bistert höstväder på Mossen med regn och kyla. Tur då att våra grabbars inställning värmer!

Vi ledare är ju väldigt tydliga med att resultat i denna ålder är helt ointressant utan det handlar om den individuella prestation och framförallt hur vi presterar tillsammans som ett lag. 

Det som var mest glädjande denna dag är att vi hela tiden gav allt och kämpade in i kaklet. Vi har ju pratat mycket om vikten att aldrig ge sig och att det är viktigt att man har huvudet och viljan med sig för att det skall bli bra. 

I första matchen började vi väldigt starkt samtidigt som det tog en stund för EIK att komma in i det. Matchen jämnar sedan ut sig. En helt jämn match som kunde slutat hur som helst.

Vi har ju pratat mycket om att vi vill bygga upp ett eget spel och rulla igång bollen från målvakt och inte bara sparka upp bollen och hoppas. Vi märker i denna matchen hur viktigt det är att backen sedan får uppspelsalternativ och att den första passningen till mittfältet går fram. När vi lyckas med det så blir resten av uppspelsfasen också väldigt mycket bättre och passningsspelet riktigt bra.

Båda matcherna är riktiga krigarmatcher där vi stundtals får igång spelet riktigt bra och stundtals fastnar i deras press. Även andra matchen kunde slutat hur som helst.

Summasummarum är vi alla väldigt nöjda med grabbarnas prestationer. Det är ju en grupp som hela tiden vill och då kommer utvecklingen också under resans gång.

Det finns ju hur mycket som helst att fila vidare på så vi fortsätter utvecklingen på både individnivå och oss som lag och det är ju väldigt inspirerande för oss ledare.

Extra roligt att instruktioner under matchens gång går in hos de som får instruktionen och leder till bra saker. Alla grabbar kan vara nöjda och stolta över sin insats samtidigt som jag vill ge ett litet extra plus till våra målvakter denna dag. 

Stor eloge till dagens motståndare Enskede IK som är ett riktigt duktigt fotbollslag med bra spel och där alla kämpar hela tiden. Vi kommer säkert mötas fler gånger framöver :-)

Mot Fortsatt Utveckling!

//Ledarna