Bronsmedaljer igen till DSK P98
Bronsmedaljer igen till DSK P98
Matchen inleddes i högt tempo från båda lagen, och för en gång skull så mötte vi ett spelande lag, inte ett lag som bara kör långbollar som varit fallet sista tiden. Vendelsö startar bäst och får ett antal bra lägen men Jesper är utomordentlig i målet, klarar både frilägen och distansskott. DSK mal på med sitt kortpassningsspel, och på ett fint inlägg från Martin sätter Vincent skallen på bollen men Vendelsömålisen gör en riktigt bra räddning han med. Spelet böljar fram och tillbaka för båda lagen med det är mållöst i paus.
I andra tar Vendelsö över mer och mer, och utan fantastiskt bra målvaktsarbete av Jesper hade vi legat under med några bollar, men tillslut får han kapitulera på ett skott i straffområdet. Vendelsö gör sen även 2-0 på ett makalöst snyggt långskott som smiter precis under ribban. Men DSK har som sagt moral, och tar sig samman och gör ett sista desperat försök att komma in i matchen, jobbar fram ett anfall som tillslut når Vincent som prickar in 1-2. Sen skapar DSK två bra lägen utan att kunna få in kvitteringen och Vendelsö tar finalplatsen.
Matchens extra stjärnor till Martin på offensivt mittfält, Oskar som gör sin mittbacksroll helt perfekt och till Jesper som gör 5-6 högklassiga räddningar som håller kvar oss i matchen.
Sammantaget gör alla killar en strålande cup igen, det är bara sista steget att ta sig ändå fram som saknas, men det kommer.

English
Kommentarer
Kommentarsfunktionaliteten är avstängd