Lördag

Samling på vallen då vi byter om och umgås lite själva innan avfärd till spånga....

Mot Huddinge IF

 Koncentration och viljelöst första match. Huddinge är inte bättre än oss men tar vara på chanserna. Lagos gör det bra i mål men blir skadad efter en duell med motståndarna Jesper Andersson - 98 kille - tar över och gör det mycket bra. Jag vet inte hur Vi skall få Er killar att tända till, mycket energi går åter igen åt hur de andra spelar tufft,min fråga till er , varför gör inte NI det??? Ni måste med mer vilja IN direkt  och visa vem som skall styra matchen, vi gör det inte det mot Huddinge och förlust med 4-0 är faktiskt killar bland de mest gnälligaste matcher från Er. Position som Ni får av mig eller Fredrik ska Ni spela på, vid nästa gång det blir nån gnäll om det blir det så enkelt att Ni får stå vid oss ledare tills Ni koncentrerar Er på Er uppgift, satsa 100 på den platsen Ni blir placerade på.

Mot Hammarby IF

Detta Hammarby kan vi, cuper som Ingarö och sollentunacupen förra året stod de för motstånd. Helt annat gäng på plan, NI gjorde det som vi har saknat på senare tid, passningsspel. Underbar match där Nielsen visar vilken stor back han håller på att bli brevid Sjögren. Härligt driv och vilka passar till de andra. Åter igen tjafs om positionerna, nu är det slut med det!  André och Simon(bröderna Sjögren) gör ett riktigt bra jobb tillsammans på vänster kant. Sjögrens som tränare och ledare är man stolt över att se ER spela tillsammans. Simon som hjälpte brorsan  ibland vid svåra lägen som man kan bli utsatt för när man möter killar som är året äldre. Härligt att se. Ekberg som spelade mittmitt jobbade otroligt mycket, tyvärr problem med fötterna men mycket bra jobb. Kramnäs , ditt skott är hårt, vi måste utnyttja det mer. seger med 3-2.

Vi har fått veta att det här laget INTE är det laget vi trodde, Hammarby 97:5 är det laget vi har mött tidigare. Detta Hammarby var 97:2.

 

Mot Karby BK

Tredje och sista match för dagen, skador,skador och åter... skador.  Ekberg ont i fötterna, Normell ont i ljumskarna. Vi tar ledning efter någon minut, vi har Karby klara trodde vi. Karby startar upp ett mycket fin fotboll, mycket vilja . det som jag tror satt sig i huvud på visa var att ett av målen var att komma till A-slutspel, all heder till B-slutspel men med det här gänget skall vi till A. Karby tar ledning med 2-1 och vi var nervösa, Sölve gör det vi saknat, skjuter.... 2-2 och vi var klara till A. Härligt, men jobbigt. Klara för kvartsfinal mot BP 22...... reagerande mästarna.

 

Söndag

 

Mot BP 22 A-slutspel - Kvartsfinal.

Om den här matchen skulle jag kunna skriva om hela kvällen. Ett starkt laginsats , tyvärr så gör de mål i första minut, vi vågade inte pressa bollhållarn, det som vi har påpekat  så många gånger förr. BP är duktiga, men inte så bra som siffrorna visar, 7 -0 till BP. Godbitarna från matchen är att Daniel håller oss i matchen länge vid 3-0. Lagos du överraskar stort i mål och jag tror att även föräldrar som var på plats håller med mig. Vi hade behövt två avbytare till för det var högt tempo, men grabbar det var redan lite hänga huvud pga att NI visste att BP hade slagit lag med 10 och 15 - noll dagen innan. Ni skall aldrig ge upp innan match, då har ni redan förlorat. De tråkiga i matchen är hur man hör ledare i BP pratar om våra  killar med sina spelare, det var riktig pinsamt.  Inget vi skall lägga tid på men förvånad vart jag.

Extra stort tack till Jesper Andersson och André Sjögren- 98 killar .

Härlig helg killar....

Killar - Vi ledare är stolta över respekt som NI visar andra spelare och Ledare.. Härligt....

BP 22 vart cup vinnare...

 

/CL